Yardım sınıra takıldı!

UNICEF'in Suriye'ye gönderdiği yardım TIR'ları, Yayladağı İlçesi'ndeki gümrük kapısında kaldı.

Yardım sınıra takıldı!

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) Suriye’ye gönderdiği yardım TIR’ları, geçişlerine izin verilmeyince Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ndeki gümrük kapısında kaldı.

Gaziantep’in Karkamış, Kilis’in Öncüpınar ve Hatay’ın Cilvegözü sınır kapılarına kısıtlama getirilmesinin ardından, herhangi bir yasağın uygulanmadığı Yayladağı Gümrük Kapısı’nda giriş çıkışlar devam ediyor. Ancak UNICEF tarafından Suriye’ye gönderilmek istenen yardım malzemeleri bulunan 3 TIR’ın geçişine izin verilmediği ileri sürüldü.

Prefabrik yapı malzemeleri, gıda ve mutfak eşyalarının bulunduğu TIR’ların bağlı olduğu nakliye firmasının sahibi Mahmut Rıdvanoğlu, malzemelerin Suriye’nin Kesap Sınır Kapısı’na götürüleceğini, oradan da Suriye TIR’larına nakledileceğini, ancak buna izin verilmediğini söyledi. 19 Temmuz’dan bu bana yardım TIR’larının sınırda beklediğini kaydeden Rıdvanoğlu, “Gerekçe olarak kapasitesi küçük olan Yayladağı Gümrük Kapısı’ndan uluslararası TIR geçişleri yapılmaması gösteriliyor. Bu özel bir durum, yetkililerden hassasiyet bekliyoruz. Durumu UNICEF’e bildireceğiz” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...