Yüce Divan’da karar

Yüce Divan'ın, tarihinde ilk kez bir yüksek yargı mensubunu yargıladığı davada karar açıklandı.

Yüce Divan’da karar

Rüşvet aldığı iddia edilen eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan ile bu davayla birleştirilen ve rüşvet vermekle suçlanan aralarında İTO Başkanı  Murat Yalçıntaş’ın da bulunduğu 15 sanık hakkında, Yüce Divan’da beraat kararı çıktı.

Yüce Divan tarihinde ilk kez bir yüksek yargı mensubu yargılandı.

Anayasa Mahkemesi heyetinin Yüce Divan olarak görev yaptığı ve ceza davası prosedürü izlenen davanın son duruşmasında Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç kararı okudu.

Rüşvet almakla suçlanan eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan beraat etti. Erdoğan’ın rüşvet almak suçundan 5 yıl 4 aydan 18 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını isteniyordu.

İTO BAŞKANI TUTUKLANMIŞTI
İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ile CNR Fuarcılık arasındaki ‘tahliye’ davası, Yargıtay’a kadar uzanan bir rüşvet operasyonuna dönmüştü. Emekli Yargıtay üyesi ve avukatların da aralarında bulunduğu 38 kişi gözaltına alınmıştı. ABD gezisini yarıda keserek Türkiye’ye dönen İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, ifade vermesinin ardından tutuklanmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

6 KİŞİYE TAHLİYE
Yüksek yargıdaki rüşvet iddiaları kapsamında görülen davanın Nisan ayında görülen 2’nci duruşmasında, tutuklu 6 sanıktan eski Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Oskay ile Süleyman Balcı ve Resul Dalkıran’ın tahliyelerine karar verildi.

TÜMÜNE BERAAT
Rüşvet vermekle suçlanan diğer sanıklar Necdet Okçu, Yavuz Çay, Hüseyin Uysal, Murat Yalçıntaş, Süleyman Balcı, Abdullah Pehlivan, Resul Dalkıran, İlhan Balcı, Serkan Tığlıoğlu, Çamur Ali Kopuz, Baki Bedir, Abdullah Çınar, İlhan Parseker, Murat Akbaş ve Orkun Osman Bilgivar’ın da beraatlarına karar verildi.

YÜCE DİVAN’DA BİR İLK
Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun, yüksek yargıda rüşvet iddialarıyla ilgili soruşturmada adı geçen eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan’ı Yüce Divan’a göndermesiyle Yüce Divan, tarihinde ilk kez bir yüksek yargıcın davasına baktı.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ile CNR Fuarcılık arasındaki bir davada rüşvet verildiği iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturmada adı geçen eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan hakkındaki soruşturma, suç tarihinde görevi başında bulunması nedeniyle Yargıtay’ca yürütüldü. Yargıtay Başkanlar Kurulu dün verdiği kararla Erdoğan’ın Yüce Divan’a gönderdi.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın 148. maddesine göre, Cumhurbaşkanı’nı, Bakanlar Kurulu Üyelerini, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkan ve üyelerini, Başsavcılarını, Cumhuriyet Başsavcıvekilini, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Sayıştay Başkan ve üyelerini görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan sıfatıyla yargılıyor. Anayasa’nın bu maddesinde 2 yıl önce yapılan değişiklikle TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanının da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan’da yargılanmalarının yolu açılmıştı.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...