Yeni kamplar kurulacak

Başbakan Yardımcısı Atalay Suriyeli mülteciler için farklı illerde 3 yeni kamp kurulacağını açıkladı.

Yeni kamplar kurulacak

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Osmaniye ve Nizip’te 3 çadır kent kurma kararı aldıklarını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın başkanlığında yapılan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da katıldığı AFAD’daki zirvede Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda yaşananlar ele alındı.

Suriyeli sığınmacıların barındırıldığı Hatay, Gaziantep ve Kilis’teki mülteci kamplarında hafta sonu yaşanan gerginliklerin ardından bugün konuyu masaya yatırmak üzere 3 bakanın katıldığı bir zirve gerçekleştirildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı binasında gerçekleştirilen toplantı Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında saat 14.15’de başladı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve AFAD Başkanı Fuat Oktay da katıldı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Atalay, hem Dışişleri Bakanlığı’nın hem MİT’in hem de Suriye’nin Halep Başkonsolosu’nun Suriye’den daha fazla kişinin gelebileceği yönünde bir görüşü bulunduğunu belirterek, “Osmaniye’de, Kahramanmaraş Nizip’te bazı çadır kentleri kurma yönünde bir karar aldık. İnşallah ihtiyaç olmaz, Suriye’deki sorun çözülür, Suriye iç barışına kavuşur ama biz yine de tedbirli olmak durumundayız. Çünkü gelen vatandaşların burada gelip hazırlıksız, perişan bir vaziyette olmaları bizi üzer. Türkiye olarak biz o görüntüleri vermekte istemeyiz” diye konuştu.

Atalay, Kilis’te kalan Suriyeli vatandaşların çok sorunlu olduğunu ifade ederek, bu tip ortamlarda yaşanan olumsuz olayların şartlar gereği normal kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Atalay, şunları kaydetti: “Daha önce nasıl Irak’tan geldiyse, Bulgaristan’dan nasıl soydaşlarımız geldiyse, nasıl Bosna Hersek’ten geldiyse oradaki tutumun aynısını burada da sergiliyor ve başarılı bir göçmen politikası izliyoruz. Uluslararası camia bunu takdir ediyor. Burada 1 yıldır hiçbir olumsuzluk yaşanmamıştır. Son iki günde Islahiye ve Kilis’te yaşanan olaylar basında büyütülerek verildi. Böyle şeylerin olmasını istemeyiz.”

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...