Yunus Emre sansürüne açıklama

Bakan Dinçer: "Yunus Emre şiirinin sansürlendiği iddiaları öküz altında buzağı arama tartışması"

Yunus Emre sansürüne açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ilköğretim ders kitaplarında Yunus Emre şiirinin sansürlendiği iddialarıyla ilgili, “Ben bu tartışmayı biraz öküz altında buzağı arama tartışması olarak görüyorum” dedi.

‘İŞTE ÇOK TARTIŞILAN YUNUS EMRE’YE SANSÜR HABERİ

Okullar Hayat Olsun Projesi Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dinçer, ilköğretim ders kitaplarında Yunus Emre şiirinin sansürlendiği tartışmalarını “öküz altında buzağı arama tartışması” olarak gördüğünü vurguladı. Piyasadan gelen kitapların “kazanımlara uygun şekilde hazırlanıp hazırlanmadığını” kontrol ettiklerini söyleyen Dinçer, “Biz asla öyle bir şey düşünmeyiz” diye konuştu.

-8 KITADAN 7 KITAYA İNDİRİLDİ-
Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, Fırat Yayınevi, 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı kitabında Yunus Emre’nin ilahi türündeki şiirini 8 kıtadan 7 kıtaya indirmiş, ilahinin “Cennet cennet dedikleri, Birkaç köşkle birkaç huri, İsteyene ver onları, Bana seni gerek seni” mısraları sansürlenmişti. Yayınevi, “Şiir bu haliyle Talim Terbiye’den onay aldı” şeklinde kendisini savunurken, Kültür Bakanlığı, Talim Terbiye Kurulu’nun onaylama gerekçesini, “şiirden beklenen kazanımların, söz konusu eksik haliyle de sağlanması” olarak göstermişti.(ANKA)