Devre dışı bırakıyorlar!

AKP‘nin teslim alamadığı TMMOB şimdi yasa değiştirilerek devre dışı bırakılmaya çalışılıyor.

Devre dışı bırakıyorlar!

Sozcu.com.tr/

AKP’nin birçok eylemine karşı muhalif duruş sergileyen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yeni yasal düzenlemelerle dağıtılmaya ve parçalanmaya çalışılıyor.

TMMOB ve ona bağlı Odalar, 6235 sayılı TMMOB Yasası'nda yapılmak istenen değişikliklerle devre dışı bırakılacak. Buna karşı çıkan 20’nin üzerinde oda, TMMOB’un örgütlüğünde bir bildiri imzaladı.

AKP’NİN MUHALİF SESE TAHAMMÜLÜ YOK

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı açıklamasında, AKP’nin TMMOB’un kuruluş yasası olan 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu‘nun değiştirilmesine yönelik bir yasa taslağını kapalı kapılar ardında hazırladığını belirterek, AKP’nin kendine muhalif hiçbir ses tahammülü olmadığını, tüm sistemi, kurumları kendine göre dizayn eden iktidarın bilimden, insandan ve çevreden uzak rant politikaları karşısında engel olarak gördüğü TMMOB ve buna bağlı odaları da sindirmeye çalıştığını belirtti.

6235 Sayılı TMMOB Yasası‘nın değiştirileceğinin ve TMMOB‘nin “yeniden düzenleneceği” AKP‘li yetkililer tarafından farklı zeminlerde dile getirildiğini belirten TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, “AKP‘nin teslim alamadığı Birliğimiz, şimdi yasası değiştirilerek teslim alınmak isteniyor.” diyerek, AKP’nin hazırladığı bu yasada TMMOB’a hiçbir şey sormadığını, çalışmaların kapalı kapılar altında yürütüldüğünün altını çizerek,  “İşte AKP‘nin “ileri demokrasi”si… Türkiye‘nin en fazla üyeye sahip, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütünü yeniden yapılandıracaksınız ama yasasını hazırladığınız örgüte bir şey sormayacaksınız.” dedi.

TMMOB’dan yapılan açıklamada, “Çalışma hayatını düzenleyen Sendikalar Yasası değiştirilirken emek örgütlerine sormadıkları gibi; eğitim sistemini baştan aşağı kendi ideolojilerine göre düzenledikleri 4+4+4 kesintili eğitim sistemini getirirken eğitimcilere sormadıkları gibi; sağlıkta yeniden yapılandırma diye yasalar hazırlayıp sistemi tümüyle insanımızın aleyhine değiştirirken Türk Tabipleri Birliği‘ne sormadıkları gibi, Alevi ve Kürt açılımı yaparken Alevilere ve Kürtlere sormadıkları gibi; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yasası‘nı değiştirirken de bu ülkenin mühendislerine, mimarlarına, şehir plancılarına onların örgütü TMMOB‘ye sormazlar. Çünkü sorarlarsa sadece emekten, bilimden, insandan yana yanıtlar alırlar. Bu yanıttan da hiç hoşlanmazlar.” denildi.

BÖLMEK, GÜÇSÜZLEŞTİRMEK İSTİYORLAR

Soğancı, AKP’nin hazırladığı torba yasa içindeki değişikliklerle bir türlü kendinden yana yapamadığı örgütü parçalayarak güçsüzleştirmek, etkisizleştirmek istiyor. AKP Odalarımızı parçalayarak, bölerek yaklaşık 410 bin üyesi bulunan TMMOB‘nin gücünü azaltmak istiyor.” diyerek, AKP‘nin 10 yıllık iktidarı boyunca kendi arka bahçesi haline getiremediği, önünde engel olarak gördüğü TMMOB‘yi etkisizleştirmeyi amaçlayan bu yasa değişikliğine karşı bundan önce olduğu gibi bundan böyle de hep birlikte mücadele edeceğiz. Oda yönetim kurulu başkanları ile yaptığımız toplantıda da kararlaştırıldığı üzere mücadelemizi ortaklaşarak büyüteceğiz.” diye konuştu.

Soğancı açıklamasında, “Yüreği insan sevgisi ile dolu olan TMMOB‘nin kadroları her ne pahasına olursa olsun AKP‘ye teslim olmayacak inanç ve kararlılıktadır. AKP asla mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı mesleğini ve onların örgütü TMMOB‘yi teslim alamayacaktır.” dedi.

MİLYON DOLARLIK RANT PROJELERİ

Soğancı, ilerleyen günlerde TMMOB Yasası’nın değiştirilme gerekçesinin AKP iktidarının milyon dolarlık rant projelerinin önünde engel olduğunu gördüklerini belirterek, TMMOB‘un dava açtığı ve engellemeye çalıştığı bazı dev projeleri açıkladı.

İŞTE O PROJELER:
* Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu (Körfez geçiş projesi): 12 milyar TL (Çekeceği yatırımlarla birlikte 30 milyar TL)
* Kartal kentsel dönüşüm projesi: 20 milyar TL
* 3‘üncü köprü projesi: 6 milyar TL
* Marmaray tüp geçiş projesi: 12 milyar TL
* Akkuyu nükleer santrali: 20 milyar dolar
* Galataport projesi: 5 milyar dolar
* Taksim Topçu Kışlası ve cami projesi: 3 milyar TL
* Levent garajı ihalesi: 1.1 milyar dolar”

Soğancı yaptığı açıklamasında TMMOB’un bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mesleki demokratik kitle örgütü olmanın bilinciyle çalışmalarını, emekten, insandan ve kamu yararından yana sürdüreceğini belirterek, yaramızın değiştirilme çabalarından birinin “rantı engellemek” olduğunu zaten biliyorduk diye konuştu.

Çamlıca'ya Cami Projesi, Taksim Düzenleme Projesi adı altında birçok yeşil alanın yok edilmesine karşı muhalif duruş sergileyen TMMOB, ‘Halkın ucuz, kaliteli ve güvenli ulaşım hakkı gasp edildi’ diyerek köprü ve otoyol özelleştirmelerine karşı sert tepki göstermiş ve polis şiddetine maruz kalan ODTÜ’lü öğrencilerin de yanında olduğunu açıklamıştı.

İMZA KAMPANYASI

TMMOB ayrıca www.tmmob.org.tr adlı internet sitesinde örgüt üyelerini imza toplayarak, “AKP’nin kapalı kapılar ardında hazırladığı, TMMOB’yi bölmeye, parçalamaya, etkisizleştirmeye yönelik yasa değişikliğini kabul etmemeye ve örgüte sahip çıkmaya” çağırıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...