Yıldız’a ret Kılıçdaroğlu’na davet

Maliki'nin Kılıçdaroğlu'nu Irak'a davet etmesine AKP'li Bozkır tepki gösterdi

Yıldız’a ret Kılıçdaroğlu’na davet

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın uçağının Erbil’e inmesine izin vermeyen Irak Merkezi Yönetimi’nin, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu Irak’a davet ettiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Irak Başbakanı Maliki’nin geçen ay yaptığı davete, CHP lideri olumlu yanıt verdi.

Irak Merkezi Yönetimi’nin Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın uçağına iniş izni vermemesine ilişkin tartışma sürerken, Irak Başbakanı Maliki'nin geçen ay sonunda CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu Irak'a davet ettiği ortaya çıktı.

NTV’nin haberine göre; CHP liderine davet, 25 Kasım’da İstanbul’da görüştüğü Irak Parlamentosu Dış İlişkiler ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Hammudi tarafından iletildi.

Kılıçdaroğlu'nun Maliki'nin davetine olumlu yanıt verdiği ancak tarihin netleşmediği belirtildi.

CHP liderinin ziyaretinde sadece Bağdat değil; Süleymaniye, Kerkük, Necef ve Erbil kentlerinin de yer alması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı, ayrıca Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu başkanlığındaki bir heyeti de Bağdat'a gönderiyor.

25 Aralık'ta gerçekleşecek ziyarette CHP heyeti Türkiye-Irak ilişkilerinin masaya yatırılacağı bir konferasna katılacak. Toplantıya Maliki'nin 4 bakanı da katılacak.

CHP LİDERİ MISIR YOLCUSU

CHP liderine bir davette Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'den geldi. Daveti kabul eden Kılıçdaroğlu, 2013’ün ilk aylarında Mısır'a gitmeye hazırlanıyor.

AKP’den o davete jet tepki!

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı, AKP İstanbul Milletvekili, Büyükelçi Volkan Bozkır, Irak Başbakanı Maliki'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ülkesine davet etmesine tepki gösterdi.

Bozkır, twitter üzerinden takipçilerine yansıttığı görüşlerinde “Irak Başbakanı Maliki CHP Genel Başkanını Irak’a davet etmiş. Türkiye ile sorunu olanlar artık CHP'den medet umuyor. O nedenle daha kapsamlı bir tur yerinde olabilir” dedi. Bozkır eleştirilerine şöyle devam etti:

“Bu tur kapsamında CHP heyetine ziyaret edileceklerle ilgili bazı önerilerim var. Önerim, CHP heyetinin turda Irak Başbakanı Maliki, Suriye Başkanı Esed, İsrail Başbakanı Netanyahu ve GKRY Bşk Hristofyas ile de görüşmesi. CHP bu temasları sonrasında AB ve Sosyalist Enternasyonel’e gidip Türkiye aleyhindeki temasları hakkında bilgi de verebilir. Böylece CHP dış politikasında izlemekte olduğu yanlış çizgiyi kesinleştirmiş ve tarihe kara bir sayfa olarak geçmiş olacaktır.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...