Bir cami de Altunizade’ye

Çamlıca Tepesi, Göztepe Parkı ve Taksim'den sonra şimdi de Altunizade'ye camii yapılması kararı çıktı.

Bir cami de Altunizade’ye

Başbakan Erdoğan’ın kamuoyunun tepki ve karşıt açıklamalarına rağmen İstanbul’un en güzel noktalarına camii yaptırılması yönündeki ısrarı devam ediyor.

Kamuoyunda büyük tepkilere neden olan, “Çamlıca, Göztepe Parkı ve Taksim”e yapılacak olan camilerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden Üsküdar Altunizade Mahallesi’ne camii yapılması kararı çıktı. Caminin yapılacağı alan ise yine yeşil alan.

ALTUNİZADE’YE CAMİİ

Üsküdar Altunizade Mahallesi’ndeki 1150 metrekarelik alanın yaklaşık 350 metrekarelik bölümüne cami yapılmasına ilişkin imar planı tadilatı teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi.

BAŞBAKAN KOPYA CAMİ SEVİYOR – TOKMAK

Belediye Meclisi’nde Altunizade Mahallesi, 165 pafta, 1313 ada, 178 parsele ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan tadili teklifini içeren komisyon raporu oylamaya sunuldu. Rapor, CHP’li meclis üyelerinin “hayır” oylarına karşın, AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi.

AKP’li Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Ergün Turan, Altunizade’de ihtiyaç olan ve mahallenin ihtiyacını gidereceğini ileri sürerek teklifin oy çokluğuyla kabul edildiğini söyledi.

Ergün Turan, “Bu bölge Çamlıca değil. Altunizade Mahallesi’nde 1150 metrekarelik bir arsanın tescil dışı alanıdır. Bölgede yaklaşık 250-350 metrekarelik ufak bir cami yapılacaktır. Bu cami, bölgenin ihtiyacını karşılayacak küçük bir camidir” diye konuştu.

81 BİN 985’İNCİ CAMİ – TOKMAK

CHP’DEN TEPKİ

Teklife CHP olarak ret oyu verdiklerini belirten CHP’li meclis üyesi Mehmet Yıldız, “Bu camii Başbakan Erdoğan’ın bahsettiği Çamlıca Camisi değildir. Altunizade’de yeşil alanda, park alanında yapılan bir cami. Raporda da belirtildiği gibi, park alanındaki fonksiyonu iptal edilerek, dini tesis alanına alınmış bir yerdir. Ayrıca İSKİ Genel Müdürlüğü’nün de mevcut içme suyu ve atık suyu hatlarının geçtiği güzergah olduğu için, buranın imar yolu ve yeşil alan olarak kalmasına yönelik de bir görüşü var. İmar planlarında nerede yeşil alan varsa, son günlerde moda oldu, oraya bir cami yapılmak isteniyor. Cami yapılsın ama bütün parkların camiye dönüştürülmesi, ileride İstanbul’da yeşil alan bırakmayacak nitelikte. Bu 1-2 değil, peş peşe aynı planda 7-8 cami geliyor. Cami yapılmasına CHP karşı değil ama insanların, çocukların nefes alabileceği yeşil alanların inşaata açılmasına karşı olduğumuz için bu konuda ret oyu verdik.” diye konuştu.

ÇAMLICA TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU


Yukarıdaki haritada, Çamlıca Camisi’nin yeri ile Altunizade’ye yapılacak olan caminin yeri görünüyor.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından önce yalanlanıp, ardından da proje yarışması açıklanan Çamlıca Tepesi’ne yapılacak olan gündeme oturmuş ve büyük eleştiriler almıştı. Yüksek kapasitesi ve konumu nedeniyle gereksiz olduğu yönünde görüş bildiren şehir planlamacıları projenin yanlış olduğunu savunmuştu. Ancak tüm eleştirilere rağmen başlatılan proje yarışması sonuçlanmış ve bir proje seçilmişti.

GÖZTEPE AYAĞA KALKTI

En büyük eleştirilere neden olan cami yapımlarından biri de Göztepe Parkı’na yapılması planlanan cami oldu.

GÖZTEPE HALKI BÖYLE PROTESTO ETMİŞTİ – VİDEO

Göztepe Parkı’na camii yapılmak istenmesini protesto eden 200 kişi, Bağdat Caddesi’ni trafiğe kapatarak eylem yapmıştı. Tepkiler bununla da sınırlı kalmamış, sosyal medyada kampanyalar başlatılmıştı.

BİR CAMİİ DE TAKSİM’E

Kamuoyunun aksine Çamlıca'ya yapılacak camiyi beğendiğini söyleyen Erdoğan, “Bir tane de Taksim'e yapacağız” demiş ve bunun için de çalışmalar başlatılmıştı.

TAKSİM’E DE CAMİİ HABERİ

Erdoğan “Taksim'e cami yapılacak mı?” sorusuna da “Evet yapılacak. Tarihi su deposunun arkası. Şimdiki mescidin yerinde, etrafında birkaç bina daha var. Onların orası bir ada. Maksem'in arkası. Birkaç parsel kamulaştırılacak. Ondan sonra oraya da güzel bir cami kazandıracağız” yanıtını vermişti.

KARAKÖY’DEKİ CAMİ YENİDEN İNŞAA EDİLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Menderes'in başbakanlığı döneminde 1958'de yerinden sökülen Karaköy Camii'ni, mimarı Raimondo D'Aronco'nun çizimleri ışığında yeniden inşa ediyor. Anıtlar Kurulu'nun cami projesini onaylamasının ardından hemen inşaata başlanacağı açıklanmıştı.

TARİHİ CAMİİ KARARI HABERİ

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...