“Apo çıksın Kürt sorunu bitsin”

Birand, bu kez de Öcalan'ın serbest kalmasının sorunun çözümü için önemli bir adım olabileceğini söyledi.

“Apo çıksın Kürt sorunu bitsin”

Asimile olmuş Kürtüm’ sözleriyle dikkatleri üzerine çeken gazeteci Mehmet Ali Birand Öcalan için konuştu. BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının PKK’nın elini güçlendirebileceğini iddia eden Birand, Öcalan’ın serbest kalmasının sorunun çözümü için önemli bir adım olabileceğini söyledi.

Samanyolu Haber’de konuşan gazeteci M. Ali Birand Kürt sorununda gelinen notayı değerlendirdi. BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde atılan adımları yorumlayan Birand çarpıcı uyarılarda bulundu.

ÖCALAN’IN ÖZGÜR KALIP SİYASETE GİRMESİ ÇÖZÜM DEMEKTİR / VİDEO

Hükümetin BDP’li vekilleri cezaevine sokacak bir süreci tetiklemesinin çok önemli tahribatlara yol açacağını kaydeden Birand, “böyle bir adım atılması PKK’ya yarayacak, onların elini güçlendirecektir” dedi. “Bu insanları hapse attığınızda Kürt sorunu çözülmüş olmayacak aksine ddaha çok köpürmüş olacak o nedenle karşı çıkıyorum” dedi.

BAŞBAKAN, BİRAND’IN O YAZISI İÇİN NE DEMİŞ?

“Ben AK Parti iktidarının Abdullah Öcalan’ı dışarı çıkaracak bir adım atıyor ve önceden kamuoyunu haberdar edeyim diye yazmadım. Ben bu gidişe bakıyorum. Dünyada bu tip mücadelelerden çıkmış ülkelere bakıyorum ve sonunda mutlaka bir anlaşmaya varıldığını görüyorum. Benim tahminime göre bir gün Kürt sorununu çözmek için silahlar bırakılacak, PKK’ya genel af çıkacak, arkasından da Öcalan dışarı çıkacak ve siyasete girebilecek. Bu ne kadar zamanda olacak, ben görebilecek miyim bilemem. Başbakan’a benim o yazımı sorduklarında “Birand’ın ömrü o yazdıklarını görmeye yetmez” diye yanıt vermiş. Olabilir çok uzun zaman alabilir. Ama bu gidiş o gidiştir.”

ÖCALAN SERBEST KALDIĞINDA KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMÜŞ OLUR

“Bunlar gerçekleştiğinde, yani PKK silah bıraktığında, genel af çıkıp Öcalan özgür kalıp siyasete girdiğinde bunlar Kürt sorununun çözümü demektir. Terörün de her şeyin de bitmesi demektir. Zaman alır, uzun sürer ama senaryonun kenarında köşesinde değişiklik olabilir ama her yerde böyle olmuştur. İsrail’de İngiltere’de…. Başka da bir çıkış yok görmüyorum.”

DAHA ÖNCE DE ‘PARTİ BAŞINDA’ OLMALI DEMİŞTİ / VİDEO

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...