Alevilere bir darbe daha

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten sonra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan da Aleviler'i çok kızdıracak bomba açıklamalar...

Alevilere bir darbe daha

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bugüne kadar Aleviliği hiç kimsenin ayrı bir din olarak takdim etmediğini belirterek, “Bunun şimdi yapılmasının cahillik olduğunu düşünüyorum. Alevi kardeşlerimiz bu toprakların, tarihimizin içinde yer alan, İslam'ın farklı bir yorumu olan kardeşlerimizdir. Beraberce, hep kardeşçe yaşadık” dedi. Srebrenitsa'daki soykırımın anma etkinliklerine katılmak üzere Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya gelen Bozdağ, Uluslararası Saraybosna Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün TBMM'ye cemevi açılmasına talebine ilişkin soru üzerine, şöyle konuştu: “Müslümanların mabedi her zaman tektir. Bu, asırlardan beri böyle, bugün ortaya çıkmış bir şey değil. Müslümanların ortak mabedi camidir. Kendini Müslüman olarak hisseden herkes için geçerlidir bu. Her dinde bir tane mabet vardır. Hristiyanlık'ta kilise tektir; Protestan, Ortodoks ya da Katolik olsun hepsinin mabedi tektir. Yani başka dinlerde de öyle. Bugüne kadar hiç kimse Alevi geleneğinden gelenler de dahil olmak üzere, camiden başka bir mabet söylememiştir. Benim gördüğüm şey şu; Biraz Aleviliğin ne olduğunu bilmeyen bazı kesimler kendi ideolojik dünya görüşlerini Alevilik yerine ikame etmek suretiyle bir takım değerlendirmeler yapıyorlar. Bence Aleviler'in asıl kaynaklarına baksınlar. Alevilik konusunda yetkin olan uzmanlara sorsunlar.”

Bozdağ, bugün bazı gazetelerde yayınlanan sözlerin fevkalade yanlış olduğunu ifade ederek, “Bilenlerin konuşması lazım. Fakat bilmeyenler, ‘Alevilik nedir' sorusu üzerine kafa yormayan ve bu konuda Alevi kaynakları bir defa olsun gözden geçirmeyenler, Alevilikle alakası olmayan hususları Alevilikle ilgiliymiş gibi gösteriyor” diye konuştu. Bugüne kadar Aleviliği hiç kimsenin ayrı bir din olarak takdim etmediğini vurgulayan Bozdağ, “Bunun şimdi yapılmasının bir cahillik olduğunu düşünüyorum. Hepimiz biliyoruz ki Alevi kardeşlerimiz bu toprakların, tarihimizin içinde yer alan, İslam'ın farklı bir yorumu olan kardeşlerimizdir. Hep beraberce, kardeşçe yaşadık. O nedenle bu tür açıklamaları bilgisizliğe yormak istiyorum” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...