CHP’den Meclis TV talebi

CHP, Meclis TV'nin yayınlarının 7 gün 24 saat olması için TBMM Başkanı'nı ziyaret edecek.

CHP’den Meclis TV talebi

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve CHP Adana Milletvekili Turgay Develi adına yapılan ortak yazılı açıklamada, Meclis TV’nin 10 Aralık 1994 günü yayına başladığını ve zaman içinde parlamenter demokrasi tarihi için gurur veren bir düzeye yükseldiğini belirtti.

Meclis TV’nin 11 Temmuz 2011 tarihinde adeta susturulduğununa vurgu yapılan açıklamada, Yayınları, haftada 3 gün ve o günlerde de 4 saat ile sınırlandı. Geçen bir yılı aşkın süredir, Meclis TV boşluğunun ne denli büyük olduğu tüm yönleriyle açığa çıktı. Meclis TV'ye kısıtlama getiren yönetsel karar, hukuksal bakımdan temelsiz, siyasal bakımdan meşruiyet kusuru nedeniyle kabul edilemez bir karardır.

Bu gerçekleri gün ışığına çıkarmak için 10 Aralık 2012 günü, Meclis TV yönetimini ve çalışanlarını ziyaret ettik. Kuruluş yıldönümlerini kutladık ve sahip oldukları kapasiteyle günde 24 saat ve haftada 7 gün çalışabilecek donanım ve istekte olduklarını gördük.
Halkın temsilcilerini doğrudan denetlemeleri için, Yüce Meclis'in karar oluşturma sürecini daha nitelikli hale getirmek için, Meclis TV'nin 7/24 yayında olması gerekmektedir.” denildi.

Güler, Develi, İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve İstanbul Milletvekili Melda Onur’dan oluşan CHP heyetinin, yarın yani Meclis TV’nin doğum gününde, saat 14.00’te, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret edeceği belirtildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...