CHP’den savunma hakkı teklifi

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, TCK ve CMK'da değişiklik yapılmasına ilişkin teklifi’ni TBMM'ye sundu.

CHP’den savunma hakkı teklifi

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, mahkemelerde savunmaya yönelik sövme dışındaki ifadelerin hakaret sayılmaması, eleştiri, suçlama ve olumsuz değerlendirmelerin tümünün savunma dokunulmazlığı içinde kalması için kanun teklifi verdi.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'ni TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklif, yargı mercileri veya idari makamlar nezdinde yapılan yazılı veya sözlü başvuru, iddia ve savunmalar kapsamında, “alenen sövme dışında”, kişilerle ilgili olarak somut isnadlarda ya da olumsuz değerlendirmelerde bulunulması halinde, ceza verilmemesini öngörüyor.

Teklife göre bilgisayar, bilgisayar programları ve bilgisayar kütüklerinin delil olarak kabul edilebilmesi için kesin tespite dayanması ve yan delillerle desteklenmesi koşullarına bakılacak.

Teklifin gerekçesinde, savunma dokunulmazlığının güçlendirilmesi, şüpheden sanık yararlanır ilkesi doğrultusunda da dijital veri ve belgelerin delil kabul edilebilmesi için kesin tespitlere dayanması ve yan delillerle desteklenmesi koşullarının sağlanması amaçlandığı ifade edildi. (ANKA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...