“Sebebi açıklayın”

CHP Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı ve üyelerinin ani bir kararla görevden alınması konusunda açıklama istedi.

“Sebebi açıklayın”

Hükümet, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı ve üyeleriyle ilgili dün gece Meclis’te bir son dakika sürprizi yaptı.

Meclis'te kabul edilen SPK Kanunu'na getirilen önergeye göre SPK Başkanı ve üyelerinin görev süreleri sona erecek. SPK Başkanı ve kurul üyeleri görev süreleri bitene kadar maaşları ve özlük haklarını alarak başkanlık müşavirliğine atanacak.

Sermaye piyasasına köklü değişiklikler getirerek borsayı yeniden yapılandıran SPK Kanunu’nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasıyla SPK Başkanı Vedat Akgiray ve üyelerin görev süreleri sona erecek. Tasarının geçici 7. Maddesine ilişkin Babacan tarafından verilen önergenin gerekçesinde “Başkan ve üyelerin yeniden atanma şartlarında önemli değişiklikler getirilmiştir. Bu nedenle kanunun gerektirdiği yeni üye yapılanmasının oluşturulabilmesini teminen mevcut Kurul Başkanı ve üyelerinin görevlerine son verilerek kurul karar organlarının yeniden teşkil edilmesi öngörülmektedir” denildi. Ancak SPK yöneticilerinin ani bir kararla görevden alınması akıllarda soru işareti bıraktı.

‘GÖREVİ KÖTÜYE KULLANDI’

SPK Başkanı Ahmet Vedat Akgiray ve 6 SPK yöneticisi için ‘Görevi kötüye kullanmak' iddiasıyla dava açılması istemiyle suç duyurusunda bulunulmuştu. Galatasaray taraftarı olduğunu söyleyen Akgiray, “Ünal Aysal'ın yaptığı hukuka ve ahlaka aykırı davranışlara” göz yummakla suçlanmıştı. Konuyla ilgili, Erdoğan’ın duruma el koyması ve durumun düzeltilmesi çağrısında bulunulmuştu.

GALATASARAY’A İNCELEME YOK
Galatasaray yönetiminin hukuka aykırı olarak yaptığı iddia edilen işlemlere göz yummakla suçlanan SPK Başkanı Ahmet Vedat Akgiray koyu bir Galatasaray taraftarı ve bunu her fırsatta dile getiriyordu. Galatasaray yönetiminin geçtiğimiz sene yaptığı ilk sermaye artırımında 23 Şubat'ta 146,5 TL olan hisse fiyatı 22 Mart itibariyle 230 TL’ye çıkarken,  1 aydaki yükseliş oranı %57'ye ulaştı. SPK'nın yayınladığı “Özel Durumların Kamuya Açıklanmasına İlişkin Esaslar Tebliğinin” 17. Maddesine göre firmaların, hisse senetlerinin fiyatları veya işlem hacimlerinde piyasa koşullarıyla açıklanamayan dalgalanmalar olduğunda ilgili borsanın talebi üzerine derhal kamuya açıklama yapmak ve bu açıklamada kamuya henüz açıklanmamış özel durumların olup olmadığını belirtmek zorunluluğu vardı. Ancak Galatasaray yönetimi bununla ilgili bir açıklama yapmadı, SPK da konuyla ilgili bir inceleme başlatmadı.

FENERBAHÇE'Yİ İNCELEMEŞTİ
Aynı SPK şike soruşturması sürecinde Fenerbahçe hisselerinin son 1 yılına ilişkin inceleme başlatmıştı. İddialara göre Sarı-Lacivertli kulübe bu denli otoriter davranan SPK'nın, Galatasaray ile ilgili olarak daha yumuşak davranmasının nedeni, başkan Ahmet Vedat Akgiray'ın koyu bir Galatasaray taraftarı olması. Öte yandan Galatasaray Başkanı Ünal Aysal ve yöneticiler hakkında dava açılmasına karşın kulübün KAP'a (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) her hangi bir açıklama yazısı göndermemesi de kafaları karıştırmıştı.

CHP’NİN SORU ÖNERGESİ SEBEP OLDU İDDİASI

SPK yönetiminin görevden alınmasıyla ilgili bir iddia da CHP’nin SPK Başkanı Vedat Akgiray’ın kendilerinin gündeme getirdiği iddialar ve verdikleri soru önergesi sonrasında mecburen görevden alındığı oldu.

“CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adnan KESKİN 28.11.2012 tarihinde Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN’IN YANITLAMASI İSTEMİYLE SORU ÖNERGESİ VERDİ ve SPK Kurul Başkanı ile  üyelerinin”manipülasyon” yapmakla suçlandığını belirterek, görevden alınmasını düşünüp düşünmediklerini sordu.

CHP’nin bir hafta önce hesap sormasından sonra  henüz görev sürelerinin bitmesine bir buçuk yıl kalmasına rağmen Adnan KESKİN’in gündeme getirdiği savcılık soruşturmasında da “örgütlü suça karışmış yöneticiler” diye tanımlanan SPK yöneticileri  görevlerinden alındılar.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Keskin’in 28 Kasım 2012’de TBMM Başkanlığı’na sunduğu konuyla ilgili sotu önergesi şöyle:

1- Sermaye Piyasası Kurulunun temel görevi, “Sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararırlılık içinde çalışması, tasarruf sahiplerinin yani yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını sağlamak ” olarak ifade edildiğine göre

a) Başbakanlık  eski Müsteşar Yardımcısı  Abdülkerim Emek’in görevinden istifa etmesine rağmen, söz konusu davanın ana konularındanbiri olan ” yardımlarına başvurduğu ve Kurul’dan alınacak kararlarıetkilemek üzere irtibata geçtiği “anlaşılan ve halen görevi başında bulunan
– SPK Kurul Başkanı Vedat Akgiray,
– SPK Kurul Üyesi Vahdettin Ertaş ( İddianamede adı geçen 70 sanıktan biri ),
– SPK Kurul Başkanı Yardımcısı Bekir Sıtkı Şafak,
– SPK Ortaklılar Finansmanı Dairesi Başkanı Bircan Akpınar,

Haklarında bu hususta yürütülmekte olan idari bir soruşturma var mıdır? Yoksa ne gibi işlem yapılacaktır.?

b)Söz konusu şahıslar hala görevlerine devam ederken SPK “temel görevini” nasıl yerine getirecektir? Yöneticileri örgütlü suçakarışmış bir kurum, görevini yaparken, güveni nasıl sağlayacaktır?”

KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMA İSTEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SPK Başkanı Vedat Akgiray’ın hangi nedenle görevden alındığını sordu ve eğer ortada bir yolsuzluk varsa soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray’ın SPK yasasına eklenen bir maddeyle görevden alınmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu şu açıklamalarda bulundu:

“SPK yönetiminin hangi gerekçeyle düşürüldüğü açıklansın. Eğer bir yolsuzluk varsa açıklanması gerekir, kamuoyunun bilmeye hakkı vardır.

SPK ve İMKB yasası 12 Eylul yasasıdır. Özerk bir kuruluş olan İMKB’yi devletleştirdiler. Borsayı hükümet denetleyebiliyor ama parlamento denetleyemiyor. İMKB Meclis denetimi dışına neden çıkarıldı?”

Kılıçdaroğlu Türkiye’de yedi kez mali affın çıkması işlerin iyi gitmediğinin bir göstergesidir dedi.

HAMZAÇEBİ’DEN YAZILI AÇIKLAMA

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, TBMM'de dün gece kabul edilen Sermaye Piyasası Kanunu (SPK) Tasarısına parti olarak birkaç istisna dışında olumlu yaklaşıp, ekonominin ve piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda bir kanun çıkarılması yönünde çaba gösterdiklerini belirtti. Hamzaçebi, “Ancak anılan tasarının TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında hükümetçe verilen ve kabul edilen bir önerge ile SPK'nın Başkan ve üyeleri görevden alınmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu Kanunu 1981 yılında yürürlüğe girmiştir. Yani SPK, bir 12 Eylül dönemi kurumudur. Hükümet dün geceki tutumuyla 12 Eylül darbesini yapanları geride bırakmıştır” dedi.

BORSA PARLAMENTO DENETİMİNİN DIŞINA ÇIKTI

Hükümetin yaptığı düzenlemeye kadar borsa yönetiminin başkan dahil 5 kişiden oluştuğuna dikkat çeken Hamzaçebi, 4 yönetim kurulu üyesinin Borsa Genel Kurulunca aracı kurum temsilcileri arasından seçildiğini, başkanın ise hükümet tarafından tayin edildiğini belirtti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...