CMK tarifesi zamlandı

CMK'ya göre, görevlendirilen avukatlara yapılacak ödemelere ilişkin 2013 yılı tarifesi belirlendi.

CMK tarifesi zamlandı

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2013 yılı tarifesi Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tarife, CMK gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen avukatlara ödenecek miktarları belirleme amacı taşıyor. Buna göre, hukuki yardımlara ilişkin yapılacak işlemlerde avukatlara, soruşturma evresinde takip edilen işler için 182 TL, sulh ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 282 TL, asliye ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 310 TL, ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 561 TL ödenecek.

Çocuk mahkemelerinde takip edilen davalar için 310 TL, çocuk ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için de 561 TL alacak olan avukatlar, askeri mahkemelerde takip edilen davalar için 310 TL ve İcra Ceza ve Fikri ve Sınai Haklar ceza mahkemesi gibi mahkemeler ile İnfaz Hâkimliklerinde takip edilen davalar için 310 TL alacaklar. Bölge adliye mahkemelerinde görülen duruşmalı davalar için tarife 561 TL olarak belirlenirken, Yargıtay'da görülen duruşmalı davaların avukatlık ücreti 630 TL oldu. Tarife 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...