‘Erdoğan cumhurbaşkanı olmaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili konuştu.

‘Erdoğan cumhurbaşkanı olmaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olacağına inanmıyorum. Kendi kendine gelin güvey oluyor” dedi. Andrew Finkel’le söyleşisi yayınlanan Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimine dair açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu ‘Erdoğan Cumhurbaşkanı olacak mı?’ sorusuna şu yanıtı verdi:
Ben Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olacağına inanmıyorum. Daha özgürlükçü, toplumun her kesimini kucaklayan, kimseyi ötekileştirmeyen, yüreğinde kin değil insan sevgisi olan birinin cumhurbaşkanı olacağına inanıyorum. Aklımda bir kişi yok ama bir profil var tabii. Bu bir erkek ya da kadın olabilir ama temel özelliği bu ülkede herkesin kabul edebileceği biri olması. Henüz adaylar çıkmadı. Tayyip Erdoğan kendi kendine gelin güvey oluyor, ben cumhurbaşkanı olacağım diyor. Bu bile, demokrasiye saygısı olmadığını gösterir.

‘KAFAMDA BİR İSİM YOK’

Kılıçdaroğlu, partisinin adayının nasıl olabileceği konusunda da şunları söyledi:
Toplumun benimseyebileceği, kabul edebileceği, siyasal kimliği çok fazla öne çıkmamış, birikimi, bilgisi, dünya görüşü ve dünyayı tanımasıyla herkesin saygı duyduğu bir kişiyi aday çıkarmak isteriz. Meclis’ten de olabilir, Parlamento dışından da olabilir. Geniş çerçeve dışında özel bir ipucu vermek doğru olmaz. Çünkü kafamda henüz belli bir isim yok.

‘BEN ADAY OLMAYACAĞIM’

Peki Kılıçdaroğlu kendisi aday olur mu? CHP lideri bu soruya ‘Hayır’ yanıtını veriyor ve ekliyor: ”Zaten partili kimliği öne çıkmamış birisinin aday olması çok daha önemli.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...