Görüntüler neden saklanıyor?

Ergenekon'da sanıkların taleplerine rağmen duruşma sırasında yapılan sesli ve görüntülü kayıtlar verilmiyor.

Görüntüler neden saklanıyor?

Mahkeme taleplerin reddine ilişkin detaylı bir açıklama da yapmıyor. Ancak Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bir başka davası nedeniyle görüntüleri talep etmesi üzerine red cevabına bu kez gerekçe de yazdı. Gerekçede daha önce verilen görüntülerin basına sızması gösterildi.

OdaTV’nin haberine göre Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Ergenekon Davası sanığı Avukat Gazi Serdar Öztürk aleyhinde Adnan Oktar'a yakınlığı ile bilinen Ayşegül Huma Babuna ve Aylin Atmaca'nın Öztürk'ün duruşmada söylediği sözler nedeniyle açtığı davada mahkeme bir karar aldı. 3 Ekim 2012 tarihli kararda Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden iddialara konu olan sözlerin söylendiği 6-8-9 Temmuz 2010 tarihli duruşma görüntüleri talep edildi. Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi bu talebe 1 Kasım 2012 tarihinde yanıt verdi. Yanıtında görüntüleri vermeyi reddederken bunun gerekçesini şöyle açıkladı:

“Daha önce Mahkememizden görüntü isteyen mahkemelerden bir kısmına gönderilen görüntülerin Mahkememiz yazısında açıkça belirtilmesine rağmen yazımıza açıkça aykırı olarak CMK’nun 183. Maddesinin konuluş amacına aykırı olarak görsel ve yazılı basında yayınlandığı görülmüştür.

Bu sebeple, duruşma görüntülerinin, CMK’nun 183. Maddesi dikkate alındığında gönderilmesi uygun görülmemiştir.”

Daha önce İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in savunması bu şekilde basına sızmış, Perinçek'in savunması tartışma yaratmıştı.

İşte mahkemenin yazışmalarının belgeleri:

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...