“Esad er geç gidecek”

Büyükelçilerle iftar yemeğinde buluşan Başbakan Erdoğan'ın gündeminde Suriye vardı.

“Esad er geç gidecek”

Dış İlişkilerden Sorumlu AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Ankara'daki yabancı misyon şeflerine dün akşam, parti genel merkez binasında bir iftar yemeği verdi. İsrail'in davet edilmediği yemekte Başbakan Erdoğan, büyükelçilere şu mesajları verdi…

“MEZHEPÇİ DEĞİLİZ”

“Türkiye olarak, hiçbir ülkenin içişlerine karışmadık ve karışmıyoruz. Barış, dostluk, dayanışma, yardımlaşma içermeyen hiçbir planın, hiçbir projenin içinde değiliz. Hiçbir ülke ve hiçbir halk için, o ülkenin ve halkının çıkarlarını tehlikeye sokacak bir girişimin içinde biz asla olmayız, olmadık. Çevremizdeki ülkelerin toplumsal yapıları, inançları, mezhepleri, ekonomik, sosyal, siyasal görüşleri, bizim dış politikada dikkate aldığımız kriterler değildir ve olamaz.”

ABD VE RUSYA'YLA DİYALOG

“Yakın coğrafyamız başta olmak üzere, dünyanın her kriz bölgesine, çıkarlarımız doğrultusunda değil, sadece insani boyutla, sadece vicdan gözlüğüyle bakıyoruz. Türkiye, aynı anda İran'la, aynı anda Irak'la, aynı anda Rusya ile ABD ile AB ile diyalog kurabilen, konuşabilen, aynı dili konuşabilen bir ülkedir.”

“SURİYE'DE ÖLEN CANDIR”

“Bugün Suriye'de ölenler insandır, candır. Yaşanan tüm bu insanlık dramlarına karşı sesini yükseltmek, ortaya bir tepki koymak, her insanın, her ülkenin vicdani vazifesidir. Biz, Türkiye olarak, vicdanımızın sesine kulak veriyor, tarafsız, çıkar kaygısından uzak, tamamen insaniyet zaviyesinden bakarak tepkimizi ortaya koyuyoruz. Bizim tepkilerimizi hiç kimse yanlış anlamasın, hiç kimse de farklı yerlere çekmesin.”

“ESAD ER GEÇ GİDECEK” 

“Suriye'de, bu kanlı rejim, er ya da geç mutlaka gidecektir. Nitekim, son günlerde panik halinde ortaya konan acımasız katliamlar, Suriye'de rejimin yok olmaya doğru giden ayak seslerini de tüm dünyaya ilan etmiştir. Biz, Suriye halkının zafere her zamankinden daha yakın olduğuna inanıyoruz.”

“MİSLİYLE KARŞILIK VERİRİZ”

“Bildiğiniz gibi, 22 Haziran'da, Doğu Akdeniz'de, Suriye karasularının 13 mil açığında, yani uluslararası hava sahasında silahsız olarak seyreden bir Türk uçağı Suriye tarafından düşürüldü. Uçağımız, hiçbir uyarı yapılmadan, uluslararası teamüllere tamamen aykırı olarak, düşmanca bir tavırla hedef alındı. Her ülkenin hava sahası, başka ülke uçakları tarafından zaman zaman kısa süreli ihlal edilir. Bununla ilgili uyarılar yapılır, ihlaller bildirilir. Ancak bizim uçağımıza yönelik hiçbir uyarı yapılmadı. Kısa süreli bir ihlal olmasına rağmen, uçağımız hasmane bir tavırla düşürüldü. Türkiye, uluslararası hukuk çerçevesinde bu düşmanca tavır karşısında gereken tüm önlemleri almıştır. Benzeri bir hadisenin yaşanmasını engellemek amacıyla, Türkiye, angajman kurallarını değiştirmiştir. Suriye rejiminin bu gelişmelerden ders almayıp düşmanca tavırlarını sürdürmesi halinde, Türkiye misliyle karşılık vermekten çekinmeyecektir.”

“TERÖRLE MÜCADELEYE DEVAM” 

“Türkiye olarak, hiçbir ülkede, hiçbir ülkenin içişlerinde asla ve asla gözümüz yok, bu konuda bir art niyetimiz, gizli ajandamız, gizli niyetlerimiz de yok. Ancak Türkiye'de son 30 yıldır devam eden terör eylemleri üzerinden, iç ve dış politikamıza yön verilmeye çalışıldığını da burada hatırlatmak durumundayım. Türkiye olarak, terörle mücadele noktasında tam bir kararlılık içindeyiz. Teröre karşı tek bir geri adım atmadan mücadelemiz devam edecektir. Türkiye, bizim dönemimizde, güvenlik ve demokrasi arasındaki dengeyi çok sağlıklı bir çizgiye yerleştirdi.”

“TERÖRÜ KULLANIYORLAR”

“Türkiye'ye yönelik terör eylemleri karşısında, hala bazı ülkelerin, terör örgütü ve faaliyetlerine müsamaha gösterdiğini üzüntüyle müşahede ediyoruz. Bugün, bazı ülkelerde terör örgütü kendisine sığınak bulabiliyor, örgütlenme imkanları geliştirebiliyor, finansal destek sağlayabiliyor. Bu art niyetli girişimleri izliyoruz. Terörün politikamızı şekillendirmesine, terör örgütünün taşeron olarak kullanılmasına müsamaha göstermemeye, terörle kararlı şekilde mücadeleye devam edeceğiz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...