Kritik Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı: Esad Suriye'de kontrolü kaybediyor, muhalefet kazanabilir.

Kritik Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye silahlı muhalefetin kazanma ihtimali olduğunu söyledi.

Rus diplomat, “Yurt dışından silah sevkiyatı, militanlara destek, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nu (SMDK) ‘halkın tek meşru temsilcisi’ olarak tanınması onların zaferini olumlu yönde etkiliyor.” dedi.

Rusya Toplumsal Odası’nın düzenlediği toplantıda konuşan Bogdanov, “Olaylara bakmamız lazım. Suriye’deki rejim ve hükümet giderek kontrolünü kaybediyor. Maalesef Suriye muhalefetinin zaferi ihtimalini yok saymamak lazım. Onlar zaferin artık dağların ötesinde olmadığını iddia ediyor. Halep’i ve Şam’ı yakın zamanda alacağız’ diyorlar. Bu toprakların yüzde 60’ının kontrol edilmesi anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

RUSYA, SURİYE’DEN TAHLİYE PLANI HAZIRLIYOR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Suriye’de bulunan Rusya vatandaşlarının muhtemel tahliyesi ile ilgili plan hazırladıklarını söyledi. Bogdanov, “Biz bugün tahliye hazırlık çalışmaları ile meşgul oluyoruz. Bizim sefer planlarımız var. Vatandaşlarımızın bulundukları yerleri tespit ediyoruz. Konsolosluk kayıtlarına göre bu rakam binlerce. Bunlar Rus bayanlar, ortak ailelerden olan çocukları. Bunların yarısı muhalefeti destekliyor. Bunların çoğunluğu kayıtlı değil. Bunun dışında Moskova’ya gelen Suriye muhalif heyetinden Rus pasaportu taşıyan insanlar da var.” bilgisini verdi.

Ria Novosti, Rusya’nın Şam Büyükelçiliği kayıtlarına göre Suriye’de 5 bin 300 civarında Rusya vatandaşı bulunuyor. Resmi olmayan rakamlara göre ise Suriye’de 25 bin Rusya vatandaşı yaşıyor.

Rusya’nın Şam Büyükelçiliği Basın Sözcüsü Sergey Markov, “Acil bir tahliye operasyonu henüz gündemde değil. Ancak, Suriye’den ayrılmak isteyen tüm Rusya vatandaşlarına büyükelçiliğimiz gerekli desteği sağlayacak.” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...