Gazeteciye hapis

Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ı öven gazeteciye 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Gazeteciye hapis

Samsun’da 2 ayda bir çıkan ‘Statüko Dergisi’nin Genel Koordinatörü 29 yaşındaki Okan Baş’ın köşe yazısısında, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ı övdüğü ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. Mahkeme Baş’a, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme sabıkası bulunmayan Baş’ın cezasını 5 yıl başka bir suç işlememek kaydıyla hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Samsun’da yayınlanan dergisinin Ocak- Şubat 2012 sayısında derginin Genel Koordinatörü Okan Baş imzasıyla yayınlanan yazıda, Ogün Samast ön plana çıkarıldı. Baş, “Beyler ülkücüler size neyledi?” başlığıyla başlayan yazısının sonunda, “Burası Türkiye. Haddinizi bilin” dedi. 70 sayfa olan ve 15 TL’ye satılan dergide bu yazıyı okuyan Halkevleri üyesi 3 kişi, Okan Baş hakkında suç duyurusunda bulundu. Cumhuriyet Savcılığı da Baş hakkında Samsun 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ne ‘Suç ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ suçlarından toplam 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Yargılama sırasında suçlamaları kabul etmeyen Okan Baş, suçu ve suçluyu övmediğini halkı da düşmanlığa özendirmediğini belirterek beraatini istedi. Mahkeme heyeti geçen  Ekim ayında verdiği kararda, Okan Baş’a halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, Baş’ın duruşmalardaki tutum ve davranışları, ceza miktarını göz önüne alarak CMK’nın 231/5 maddesi gereğince hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

İŞTE O YAZI

“Bu anti sempatinin nedeni nedir? Adı Türkiye olan bir devletin, Milli ve manevi değerlerini korumaya çalışan vatandaşları, hangi sebepten dolayı bu kadar acımasızca tavırlarla karşılaşabilir?

Malum en son Ogün Samast gibi gürbüz bir genç, işi ‘Türk’ün kanı pistir’ demeye getiren Hrant denen herifi vurduğu için ağır bir cezayla karşı karşıya kaldı. Kötü mü yaptı yani?

Bana göre bu milletin geneline ağır hakaretler yağdıran adamın ölmesi zaten müstehaptır.

Devlet yapması gereken işi yapmıyorsa ‘Türk’ün kanı pistir’ diyen ecnebiye göz yumuyorsa, Ermenilere yaranacağım derken, Milliyetçilik ilkesini düpedüz çiğniyorsa, kimse kusura bakmasın bu noktada Millet devreye girer ve bu adamı yargılamanın hiçbir anlamı yoktur. Anlam veremediğim noktalardan biri de Türk kökenli vatandaşların ‘Hepimiz Ermeniyiz’ türküsüyle sokaklarda provakatörlük yapmaları. Yahu bugüne kadar milyonlarca şehit verdik arkadaş.

Kaç tane Ermeni asıllı vatandaşın ‘Hepimiz Mehmetçiğiz’, ‘Hepimiz Türk’üz’ diyerek sokaklara döküldüğünü gördünüz?

Eğer ‘Hepimiz Ermeniyiz’ diyerek tahrik propagandaları yapmaya devam edecekseniz, Ermenistan orada arkadaş, orası ulus devleti buyurun gidin. Burası Türkiye. Haddinizi bilin!”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...