Gazze’de ‘zafer gösterisi’

Gazze’nin kontrolündeki Hamas, bugün 25’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Gazze’de ‘zafer gösterisi’

Gazze, tarihi bir gün yaşanıyor.

İsrail'le geçtiğimiz ay yaşanan sekiz günlük çatışmanın sona ermesini de bir zafer olarak kutlayacak olan Gazze'de günün en anlamlı olayı ise 37 yıl aradan sonra Filistin topraklarına ayak basan Hamas lideri Halid Meşal'in gösteride yer alması olacak.

2007'den bu yana şehrin kontrolünü elinde bulunduran İslami örgüt Hamas, bugün 25'inci yıldönümü sürgünden dönen liderinin katılımıyla kutluyor.

Filistin'e 37 yıl aradan sonra dönen Halid Meşal'in konuşma yapacağı gösteriye, yaklaşık 200 bin Filistinlinin katıldığı belirtildi.

Zafer gösterisi, İsrail'le yapılan ateşkesin de ardından geldiği için bir ‘zafer havasını' andırıyor.

Meşal'in, yapacağı konuşmada Hamas'ın ilerideki stratejisi hakkında açıklamalarda bulunacağı ve Batı Şeria'nın kontrolünü elinde bulunduran Filistin'in bir diğer büyük örgütü El-Fetih'le yeniden birleşmenin sinyallerini vereceği düşünülüyor.

Hamas, El-Fetih ile 2007'de yaşanan ayrılığın ardından Gazze'nin kontrolünü güçle ele geçirmiş, ardından yapılan seçimlerle kontrolünü perçinlemişti.


DEV KASSAM ROKETİ


Gazze'de bugün yapılacak olan gösterinin yer alacağı alanda dev bir Kassam roketi maketi yer alacak. Kassam roketi, Hamas militanlarının İsrail üzerine ateşlediği el yapımı bombalar olarak biliniyor. İsrail ve Hamas arasında geçtiğimiz ay yaşanan ve Mısır'ın arabuluculuğu ile sonlanan sekiz günlük çatışmada, 170 Filistinli ve 6 İsrailli hayatını kaybetti.

Hamas lideri Meşal, dün Mısır'ın Refah kapısından giriş yaparak geldiği Gazze'de büyük bir coşkuyla karşılanmıştı. Meşal, Gazze'ye gelişini ‘üçüncü doğumu' olarak ifade etti. Meşal, 1956 yılında dünyaya gelişini ilk doğumu, 1997'de İsrail'in suikastından kurtulmasını ise ikinci doğumu olarak nitelendirdi. Hamas lideri, Ürdün'de yaşadığı yıllarda, İsrail ajanları tarafından zehirlenmiş, Kral Hüseyin'in talep ettiği panzehiri kullanmasının ardından hayata dönmüştü.

SÜRGÜNDE GEÇEN HAYAT


11 yaşında Filistin'i ailesiyle terk eden Meşal, Kuvet'te yaşamaya başladı. 1971 yılında Müslüman Kardeşler örgütüne katıldı. 1987'de Hamas kuruldu. Meşal, 1991'de Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesinin ardından Ürdün'e yerleşti. 1999 yılında bu ülkeden çıkarıldı ve Suriye'nin başkenti Şam'a yerleşti. Meşal, Suriye'de çıkan iç karışıklığın ardından geçtiğimiz yıl Katar'da yaşamaya başladı.

Meşal, 1967'de terk ettiği Filistin'e sadece 1975 yılında Batı Şeria'ya çok kısa bir ziyaret için geldi ancak burada kalmadı. Hamas liderinin, bugün düzenlenecek gösterinin ardından yarın Katar'a geçmesi bekleniyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...