Şampiyonun acı dramı

Annesi terk etti, babası cezaevinde. O ise yaşadığı gecekonduda hayata tutunduğu tek dal olan tekvandoda harikalar yaratıyor.

Şampiyonun acı dramı

Ankara’nın Altındağ İlçesi’nde annesinin henüz 40 günlükken terk ettiği, 9 yaşındayken babası Çetin Akbayır’ın cinayet suçundan ömür boyu hapis cezasına mahkum olduğu 17 yaşındaki liseli kicbox ve tekvando şampiyonu Gözde, yeşil kartlı babaannesi ve dedesi ile gecekonduda yaşama tutunmaya çalışıyor. Gözde Akbayır, komşularının yardımı ve spor hocası Özcan Ağırdaş’ın desteği dışında hayatta tutunacak bir dalı bulunmadığını söyledi.
Bir yakınına ait gecekondunda yeşil kartlı olan babaannesi Esma ve dedesi Haydar ile kalan Gözde Akbayır, okul çıkışı her gün antrenman yapmaya gidiyor. Tekvandoda 6 kez Türkiye şampiyonluğu, kickboxta Türkiye ikinciliği, 50’den fazla madalyası bulunan lise 3’üncü sınıf öğrencisi Gözde, dünya ve olimpiyat şampiyonalarına katılmak istediğini söyledi. Başarılı sporcu Gözde Akbayır’ı, tekvando antrenörü Özcan Ağırdaş destek verip, çalıştırıyor.

Tekvandoya, lise 1’inci sınıfa giderken başladığını anlatan Gözde Akbayır, aile durumunun kendisini olumsuz etkilediğini söyledi. Gözde, “İyi bir eğitim alarak okumak istiyorum. Bu sayede çok daha büyük başarılara imza atıp, hedefim olan dünya şampiyonaları ile olimpiyatlarda yarışmak istiyorum” dedi.

“Ülkeme madalyalar kazandırmak istiyorum”

Derslerinin iyi gittiğini belirten Gözde Akbayır, ilerde iyi bir spor öğretmeni olmak istediğini söyledi. Okulundan geldiğinde her gün spor hocası Özcan Ağırdaş nezaretinde antrenmanlarını aksatmadığını belirten Akbayır, kazandığı 50’den fazla madalyaları gösterirken, daha çok başarılara imza atmak istediğini söyledi. Gözde, “Spor hocamın desteğiyle yarışmalara hazırlanıyorum. Hedefim; uluslararası yarışmalarda başarılı olup, milli sporcu olarak ülkeme madalyalar kazandırmak” diye konuştu.

“Cezaevindeki babamı 8 aydır görmeye gidemedim”

Geceleri yatağa başını koyduğunda hiç tanımadığını belirttiği annesi ile 8 yıldan bu yana cezaevinde bulunan babasının hayali ile yaşadığını belirten Gözde, “Gözlerime uyku girmediği geceler oluyor. ‘İleride ben ne olacağım?’ diye düşünüyorum. Eskişehir Cezaevi’ndeki babamı 8 aydır görmeye gidemedim” dedi.

“Torunumuz tek başına kalırsa ne yapar?”

Gözde Akbayır’ın dedesi Haydar ile yeşil kartlı babaannesi Esma Akbayır ise, Kaymakamlık ve Büyükşehir Belediyesi’nden sadece makarna türü gıda ile kömür yardımı alabildiklerini anlattı. Haydar Akbayır, “Torunum annesiz büyüttü. Babası da cezaevine girdi. Konu- komşuların yardımı ile ayakta kalmaya çalışırken, onun geleceği bizi yıkıyor. Biz bugün varız, yarın yokuz. Torunumuz tek başına neler yapar bilemiyoruz” diye konuştu.
Gözde’nin antrenörü Özcan Ağırdaş da 22 yıldır tekvando sporu yaptığını, şampiyonlar sporcular yetiştirdiğini, Gözde Akbayır ile gurur duyduğunu söyledi. Gözde Akbayır’a hocalık dışında baba görevi yapmak durumunda kaldığını da belirten Ağırdaş, “Gözde’nin azmi sayesinde başarılı olması beni gururlandırıyor. Sahip çıkılması durumunda Gözde’nin Avrupa ve Dünya Şampiyonu olacağına inanıyorum” dedi.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...