‘Hizbullah’ parti kuruyor!

Hizbullah davalarına bakan avukatların öncülüğünü yaptığı iki partinin kuruluş hazırlıkları devam ediyor.

‘Hizbullah’ parti kuruyor!

1990’lı yıllarda yüzlerce cinayete imza atan terör örgütü ‘Hizbullah’, kuruluş hazırlıkları Diyarbakır’da yürütülen iki ayrı parti çalışmasıyla yeniden gündemde.

İlk oluşumun liderliğini, mahkeme kararıyla kapatılan Mustazaf-Der’in Başkanı, Hizbullah davalarının Avukat Hüseyin Yılmaz yapıyor.

Kendilerini ‘Azadi İnsiyatifi’ olarak tanımlayan ikinci grubun başında ise bir başka Hizbullah Avukatı Sıdkı Zilan var. Her iki grubun da ortak söylemi, ‘Kürdi – İslami çizgideyiz’ sloganı.

BDP’ye göre bütün siyasal oluşumlar Kürt halkının kimlik talebinde ortak hareket etmeli. BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, konuyu yakından takip ettiklerini söylüyor.”AKP, Türk İslamcı ve milliyetçi bir anlayışa sahip” diyen Tan, “BDP son seçimlere emek, demokrasi ve özgürlük bloku altında girdi ve tüm Kürt partileri ve kişilere kapısını açtı. Bu blokun genişlemesi halinde İslami düşüncedeki Kürtler de kendi kimlikleri ile temsil edilebilir. Yeni kurulacak partiler ancak böyle bir zeminde var olabilir” diyor.

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ise yeni oluşumun siyasal taban bulacaklarını sanmadığını söylüyor. Bunların AKP tabanından oy alamayacağını belirten Galip Ensarioğlu, “İslami camia kendini AKP içinde temsil ediyor. Radikal İslam kendini temsil edemiyor olabilir. Hizbullah’ın silahlı eylemden legal alana geçmek için uzun bir süredir çabası var. Derneklerini, partilerini kapatırsanız yeninden silahlı eylemlere başvurması muhtemeldir. Siyaset kanallarının açık tutulması gerekiyor” görüşünde.

Hizbullah, Türkiyede faaliyet gösteren dinsel örgütlerin başında geliyordu. Bu örgüt bir çok kanlı eyleme imzasını attı. Hizbullah olarak anılan grup, bölgede hakimiyet sağlamak için sadece PKK’lılara değil, kendilerine katılmayan dindarlara da suikast düzenledi. 17 Ocak 2000’de, Beykoz’daki eve yapılan baskın neticesi, liderleri Hüseyin Velioğlu’nun öldürülmesinden sonra, örgüt mensupları yakalandı, cezaevine konuldu ve yargı süreci başladı. Dışarda kalanlar Mustazaf-Der çatısı altında faaliyetlerini sürdürmeye başladı. (Akşam)

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...