‘Hop hop’ hakem sahada

Eşcinsel olduğu için görev verilmeyen hakem Dinçdağ'a destek için yapılan maçta ilginç sloganlar atıldı.

‘Hop hop’ hakem sahada

Eşcinsel olduğu için hakemlik yapmasına izin verilmediğini öne süren Halil İbrahim Dinçdağ’a destek için eşcinseller ve akademisyenler Ankara’da sahaya çıktı. Şenlik havasında oynanan maçta, ironi yapılarak, “hop hop hakem t.p hakem” sloganı atıldı.

DESTEK MAÇINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Eşcinsel olduğu için çürük raporu alarak askere gitmeyen ve bu sebepten dolayı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından hakemlik mesleğinden alındığını iddia ederek, TFF’ye dava açan Halil İbrahim Dinçdağ’a destek için KAOS GL Derneği tarafından Ankara TED Halısahası’nda maç yaptı. Eşcinsel örgütü Kaos GL Derneği’nin düzenlediği maçta, erkekler, eşcinseller ve kadınlar top koşturdu. Şenlik havasında oynanan maçta, ironi yapılarak, “hop hop hakem t.p hakem” sloganı atılırken, “sahada t.p var” esprileri yapıldı. Maç öncesi üzerinde “Homofobiye Kırmızı Kart” yazılı pankart açıldı. Maçta, ayrıca hakem Dinçdağ’a destek vermek maçta, “ib.. hakem seni seviyoruz” sloganları atıldı.

Destek için sahaya çıkan Birikim Dergisi Yazarı Tanıl Bora, Halil İbrahim Dinçdağ’a destek vermekten mutlu olduklarını belirterek, “Artık futbolun bir erkek oyunu olduğu ve erkeklerden başka kimsenin futbolla ilgilenemeyeceği aşınalı çok oldu. Eşcinsel futbolcular ve kulüp başkanları var. Bugün eşcinsel kimliğiyle bir hakemin var olması için çalışıyoruz” dedi.
Maç öncesi açıklama yapan Dinçdağ, “Biz onlara sorunumuzun sağlık sorunu olmadığını ısrarla söylememize rağmen hatta doktorlara sormalarına rağmen o maddenin altına sığındılar. Biz de hukuki yollardan hakkımızı aramak için her türlü yola başvurduk. Bugüne kadar TFF’de Mahmut Özgener, Mehmet Ali Aydınlar ve Yıldırım Demirören yönetimi bir türlü bu sorunu çözemedi. Hiçbiri bizimle muhattap olmadı. Biz de gerekli mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.
Türkiye’de çeşitli futbol takımlarına bazı konularda ayrımcılık yapıldığını belirten Dinçdağ, “Bülent Demirlek, Vedat Yüksel gibi üst düzey FİFA kokartlı hakemlerin hakemlikleri bitirildi. Kimse buna sesini çıkarmadı. Alevi ve Kürt diye doğuda hakemlere görev verilmedi. Spor Toto Süper Lig’de Ankara’nın doğusunda sadece 5 hakem bulunuyor. Diğer bütün hakemler İzmir, İstanbul ve Mersin’den seçiliyor. Bunu çok iyi irdelemek lazım” diye konuştu.
TFF’nin cinsel ayrımcılıkları yıllardır sürdürdüğünü söyleyen Dinçdağ, “Bu mücadele artık Halil İbrahim Dinçdağ’ın mücadelesi olmaktan çıkmıştır. Ayrımcılığa uğrayan herkesin mücadelesi olmuştur. Belki de ezilenlerin sesi olacağız” dedi.

“GÖREVİME DÖNECEĞİM VE LAYIKIYLA YAPACAĞIM”

Meclis’te çeşitli girişimlerinin olduğunu hatırlatan Dinçdağ, o dönem CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ile eski BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal’ın soru önergesi verdiğini ancak bir sonuç çıkmadığını kaydetti. “Türkiye’de siyasete inanmıyorum” diye konuşan Dinçdağ, “Hiç kimsenin derdi halk değil, hepsi oy peşinde ancak her türlü girişime devam edeceğim” dedi. Görev verilmesi durumunda tekrar hakemliğe seve seve döneceğini anlatan Dinçdağ, “Ben inanıyorum kesinlikle görevime döneceğim ve layıkıyla yapacağım” diye konuştu.
Dinçdağ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazdığını belirterek, ancak sonuç alamadığını kaydetti. Dinçdağ, askerliğe tekrar davet edilmesi durumunda ise “heteroseksüel olsam dahi yapım gereği askerlik yapmak istemiyorum, 15 ayımı heba etmek istemiyorum” dedi.

“AYRIMCILIKLA İLGİLİ DÜŞÜNCELEMİZİ ŞUTLA KALEYE ATMAK İSTİYORUZ”

Lezbiyen olduğu için ayrımcılığa uğradığını belirten Emrah Kırımsoy, “Aslında aklımızda, yüreğimizde olanları eyleme dökme biçimi. Ayrımcılıkla ilgili düşüncelerimizi şutla kaleye atmak istiyoruz” dedi. Kırımsoy’a ise arkadaşları, “sahanın lezbiyen forveti” şeklinde esprilerde bulundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...