İlk mahareti değilmiş

Bodrum'da karaya oturan yatı parçalanmaktan kurtaran Jack isimli köpek, sahiplerini daha önce de Yeni Zelanda'da kurtarmış.

İlk mahareti değilmiş

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde herkes, dün şiddetli lodos nedeniyle sürüklenerek karaya oturan yatı parçalanmaktan kurtarmak için İngiliz sahipleriyle yoğun mücadele veren Jack Russel cinsi ‘Jack’ adlı köpeği konuşuyor. Bugün de sahipleriyle yatı kurtarma çalışmalarına katılan Jack’i görmek isteyen Bodrumlular, Yalıkavak Beldesi’ne akın etti. 10 yıldır Türkiye’de yaşayan ve Türk vatandaşı olarak Kenan Kahraman adını aldığı ortaya çıkan Kin Watson, “Köpeğim Jack’in bu ilk başarısı değil. Aynı şekilde Yeni Zelanda’da da benzer bir durumda yardımcı olmuştu” dedi.

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde geçen cuma günü öğle saatlerinde başlayan ve dün sabahtan itibaren etkisini iyice arttıran şiddetli lodos, yaşamı olumsuz etkiledi. 64 yaşındaki Kin Watson ile eşi 62 yaşındaki Christian Mary Watson da Yalıkavak Beldesi Küdür Yarımadası koyunda tonozdan kurtularak sürüklenip, karaya oturan 16 metrelik İngiliz bayraklı ‘Drakes Drum’ adlı ;yatlarını kurtarmak isterken kabus dolu dakikalar yaşadı. Canlarını kurtarmak için üzerlerindeki kıyafetlerle denize atlayan ;Kin Watson ile eşi ;Christian Mary Watson çiftinin ;yanlarında bulunan köpekleri Jack, yaşanan felaket sırasında sahiplerine yaptığı yardım ile Bodrum ve Türkiye’nin gündemine oturdu.

Jack Russel cinsi 6 yaşındaki Jack’i görmek isteyen Bodrumlular, bu sabah saatlerinde Yalıkavak Beldesi’ne akın ederek sahipleri ile birlikte karaya oturan yatı kurtarma çalışmalarına malarına katılan Jack’i izleyip, sevdi.
Jack, hayran bıraktı
Jack, bugün de erken saatlerde başlayan şiddetli fırtınanın etkisiyle güçlükle sürdürülen ve halen devam eden yatı kurtarma çalışmaları sırasında araçtan halat getirdi, bota binerek tekneye gidip, sahiplerine ve kurtarma ekibine yardımcı oldu. Fırtınanın yan yatırdığı ;yata bağlı halatın ucuna yine ;dakikalarca asılarak, sahipleriyle birlikte çabaladı.
İngiliz çift Türkiye aşığı çıktı
İngiltere’nin Playmouth kentinden ilk kez 25 yıl önce geldikleri Bodrum ve Ege kıyılarına aşık olduklarını belirten Kin Watson, 10 yıl önce de Göçek ve ardından Yalıkavak Beldesi’ne yerleşerek Türk vatandaşlığına geçtiğini ve Kenan Kahraman adını aldığı söyledi. Yalıkavak ve Göcek’te açtığı atölyelerde yat bakım ve onarımı yaptığını söyleyen ;Watson, şunları anlattı:
“Bizler Türkiye aşığıyız. Yılın 6 ayı denizlerdeyiz. Köpeğimiz Jack ise üç aylıktan bu yana yanımızda ve dünyanın dört bir yanında denizleri gezdi, çok iyi bir denizci eğitimi aldı. Teknemizin kaptanı da sayılır. Çünkü teknede seyahat sırasında tam bir denizci gibi davranıyor ve bize yardım ediyor. Bu, kurtarma çalışmasına katılışı ilk değil. Buna benzer bir olayı Yeni Zelanda kıyılarında yaşadığımızda o zaman da tekneyi ve canımızı kurtarmak isterken bir an olsun yanımızdan ayrılmadı, bize her konuda yardım etti. Ayrıca Jack çok korkusuz bir köpek. O teknede olduğu sürece kimse bu tekneye yanaşamaz. Tekneyi inanın bizden daha çok sahipleniyor, çünkü bu yat onun evi.”
Jack ile ilgili haberleri bugün gazetelerde görünce çok sevindiklerini belirten Kin Watson, “Ancak o meşhur olmayı çoktan hak etmişti. Çocuğumuz yok o bizim herşeyimiz, tek evladımız” dedi.
İngiliz çift bugün öğleden sonra olay yerine gelen Sahil Güvenlik ekiplerine kaza ile ilgili ifade verdi. Akşam saatlerinde fırtınanın şiddetini arttırması nedeniyle kurtarma çalışmalarına ara verildi.

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...