İlk ziyaret Türkiye’ye

Filistin'in gözlemci devlet statüsü kazanmasının ardından Devlet Başkanı Abbas, Türkiye'ye geliyor

İlk ziyaret Türkiye’ye

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetine karşılık olarak, 10-12 Aralık 2012 tarihlerinde Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, sözkonusu ziyaret, 29 Kasım'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oturumunda yapılan oylama sonucunda Filistin'in Birleşmiş Milletler'de “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü kazanmasının ardından Devlet Başkanı Abbas'ın yurtdışına yapacağı ikili çerçevedeki ilk resmi ziyaret olması bakımından tarihi önem taşıyor.

Abbas'ın 11 Aralık günü Ankara'da gerçekleştireceği temaslarda, Türkiye ile Filistin arasındaki çok boyutlu işbirliğinin yanı sıra, muhtelif bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Ortadoğu Barış Süreci'nin daima aktif bir destekçisi olan Türkiye, bölgede kapsamlı, adil ve sürdürülebilir bir barış hedefine yönelik olarak, iki devletli çözüm vizyonu temelinde, Filistin Devleti'nin ve kardeş Filistin halkının uluslararası camiada hak ettiği konuma kavuşması için uzun yıllardır yoğun gayret sarfetmektedir” denildi.

Mahbud Abbas'ın bu anlamlı ziyaretinin, Türkiye'nin dost ve kardeş Filistin'e vermekte olduğu kararlı desteğin yinelenmesi ve iki devlet arasındaki müstesna ilişkilerin pekiştirilmesi için ek bir vesile teşkil edeceği bildirildi. (ANKA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...