İşte Tayyip’in yol haritası

Köşke çıkmayı kafasına koyan Tayyip, AKP'de taşları yerinden oynatacak.

İşte Tayyip’in yol haritası

Başbakan Tayyip, 2014’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini düşünerek yeni bir oyun planı hazırladı. Numan Kurtulmuş hamlesi de değişimin ilk habercisi. Sırada parti yönetimi, Bakanlar Kurulu ve Meclis vitrininde yapılacak değişiklikler var.
REVİZYONA HAZIRLANIYOR

 

Radikal’den Ömer Şahin’in haberine göre; Çankaya Köşkü’ne çıkma olasılığı yüksek görülen Tayyip, AKP’yi yeni döneme göre yapılandırıyor ve köklü bir revizyona hazırlanıyor. Tayyip, partinin yeni mimarisini yaparken, muhalefet olabilecek odakları da parti çatısına almayı düşünüyor.

 

EN KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK MYK’DA

 

AKP’de ilk ve en köklü değişim MYK’da olacak ve 50 kişiden oluşan liste revize edilecek. Kurtulmuş banko listede olacak. İsmi Tayyip sonrası lider adayları arasında geçen Kurtulmuş, parti yönetimine de giriyor. AKP’nin sayısı 12 olan genel başkan yardımcılarının en az yedisinin değişeceği de konuşuluyor.
PARTİNİN 2 NUMARASI OLACAK İSİM

 

Kurtulmuş’un partinin ‘iki numarası’ görülen siyasi işler başkanlığına gelebileceği belirtiliyor. Kabineden bir-iki ismin de parti yönetimine kaydırılma ihtimali de gündemde. Kabine ve Meclis vitrini değişikliği parti yönetiminden sonra olacak. AKP’nin genel merkez ve Meclis yönetiminden üç veya dört kişinin bakan olabileceği söyleniyor.

 

YORULAN İSİMLER KABİNEDE YOK

 

Yeni kabinede ‘yorulan, yıpranan’ bazı isimlerin yer almayacağı herkesin dilinde. Bir, iki bakanın yer değiştirmesi de sürpriz olmayacak. Meclis Başkanvekilliği ve Grup Başkanvekilliği ile Komisyon Başkanlıkları ise kabine revizyonunun ardından olacak. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in ikinci dönem de AKP tarafından aday gösterilmesi beklentiler arasında.
3 DÖNEM KURALI

 

AKP’de merak konusu olan bir diğer konu da üç dönem kuralının ne olacağı. Aralarında Tayyip ile bakanların da yer aldığı 70’e yakın isim gelecek dönem milletvekili adayı olamıyor. Tayyip, görevde olduğu sürece kuralı değiştirmeyi düşünmüyor. Yeniden aday olamaycak bazı isimlerin Büyükşehirler belediye başkan adayı yapılacağı konuşuluyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...