KCK davasına kar molası

122'si tutuklu toplam 205 sanıklı davanın 20. duruşması, yoğun kar yağışı nedeniyle erken bitirildi.

KCK davasına kar molası

Taleplerin alındığı duruşmada avukatlar, sanıkların meşru siyasi faaliyetleri ve BDP’ye üye olmaları nedeniyle tutuklandıklarını ileri sürerek tahliye talebinde bulundu.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen terör örgütü KCK davasının duruşmasında Mahkeme Başkanı Ali Alçık, duruşmanın öğleden sonraki bölümünde iddianamenin okunmasına ara vererek avukatların taleplerini almaya başladı. Avukat Selçuk Kozağaçlı, “Türkiye’de güçlü bir silahlı Kürt hareketi var. Mahkeme heyeti de burada yargılananlarla bir silahlı hareket arasında geçişkenlik olduğunu düşünüyor. Biz de bu gerekçelerle mahkemenin sanıkların tutukluluk hallerini devam ettirdiğini düşünüyoruz.” dedi.

Meşru siyasal faaliyetleri nedeniyle, BDP’ye üye oldukları veya yönetici oldukları için anne, baba, dede, babaannelerin yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunduklarını öne süren avukat Kozağaçlı, gerçekten canlarının acıdığını, CMK’yı özgürlükleri daraltacak şekilde yorumlamadan, bütün tutukluların tahliyesini talep etti.

Tutuklu sanık Gönül Erdem’in avukatı Aynur Tuncel de, müvekkilinin 11 Aralık tarihindeki duruşma salonunun nezarethanesinde yere düşerek sağ kolunu ve omuzunu kırmasının bir hizmet kusuru olduğunu belirterek, Erdem’in ameliyat olduğunu, bir süre yoğun bakımda kaldığını ancak tek başına hayatını idame ettiremeyeceği ve bu olaydan dolayı psikolojisinin çok etkilendiği için müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Bugüne kadar yapılan 19 duruşmanın tamamı da normal mesai saatlerinde bitirilen terör örgütü KCK davası, yoğun kar yağışı ve hava şartlarının daha da olumsuz olması ihtimali nedeniyle bir saat erken bitirildi. Mahkeme Başkanı Alçık, bugün de olumsuz hava şartlarıa nedeniyle geç başlanabilen duruşmayı, aynı hava koşulları ihtimali nedeniyle yarın saat 10’a ertelediklerini açıkladı.

Mahkeme heyeti, yoğun kar yağışını gerekçe göstererek duruşmayı 1 saat erken bitirdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...