Köylüye özel hat

Türkiye’de bir ilk Burdur’da gerçekleşti “Alo Birlik “ hattı kuruldu.

Köylüye özel hat

Sıkıntıya giren hayvancılık sektörüne önemli destek Burdur'dan start aldı.
Böylece üretici bir telefonla sorunlarına çözüm bulacak.

Türkiye'de bir ilk gerçekleşti. “Alo Birlik” hattı kuruldu.. Hayvancılığın önemli merkezlerinden olan Burdur'da Tarım Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve  Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği işbirliği ile Alo Birlik hattı kuruldu. Alo Birlik'i arayan üreticiler tüm sorunlarına çözüm bulabilecek. Hayvancılık konusunda eğitim almış çağrı görevlilerinin hizmet verdiği hattın numarası da 444 26 96…

PROJE 8 AYDA TAMAMLANDI

Türkiye'de hayvan yetiştiriciliğin önemli merkezlerinden Burdur'da yetiştiricinin işine kolaylaştıracak bir hizmete imza atıldı. Hayvancılığı teşvik etmek, sorunlarına çözüm bulmak ve sektördeki krizin aşılması için önemli bir proje hayata geçti. Tarım Bakanlığı,Ulaştırma Bakanlığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortak bir projeye imza attı. Türkiye'de ilk kez sadece üreticiye hizmet verecek bir hat kuruldu. “Alo  Köylüm” hattı  8 ay önce başlayan proje çalışmaları sona erdi ve teknik alt yapı kuruldu.

BAKAN EKER'DEN TAM DESTEK

Burdur'da olgunlaşan proje, proje koordinatörü Veteriner Hekim  Yüksel Güldalı tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Eker'e detaylı olarak sunuldu.  Projeyi beğenen Bakan Eker, Bakanlık bürokratlarını konuyu incelemek üzere görevlendirdi. Ardından Pilot İl olan Burdur, Yazıköy köyü de pilot köy olarak belirlendi. Bakan ziyaretine Burdur AKP Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Saatcı, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan ile proje koordinatörü Veteriner Hekim  Yüksel Güldalı katıldı.

MAKÜ ÖĞRENCİLERİ İLE TARIM DANIŞMANLARINDAN  BİRE BİR EĞİTİM

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Burdur İl Müdürlüğü Tarım danışmanları ile MAKÜ çağrı merkezi öğrencilerinden oluşan 250 kişilik dev kadro Yazıköy köyünde uygulamalı eğitim çalışmalarına ağırlık verdi. Her eve giren ekipler 444 26 96 Alo Birlik hattını arayarak bire bir eğitim yaptılar.

BANKA KUYRUKLARINA SON

444 26 96 numaraları “Alo Birlik” hattını arayacak olan üreticiler sorularına çözüm bulabilecek. Üretici destekleme ödemesini öğrenmek için banka kuyruklarında girmek zorunda kalmayacak. Küpelenecek buzağılarını kaydettirip görevlilerin gelmesini bekleyecek. Hattı arayan yetiştiriciler telefonda herhangi bir bilgisayara görüşmesine takılmadan direk canlı görüşmeye geçecek. En fazla 40 sn içinde görevliye sorununu ve beklediği hizmet aktaracak..Hatta beklemeyecek, başka bir numaraya basmayacak.Çağrı merkezindeki görevlilerde yetiştiricilik konusunda eğitim almış kişiler görev alıyor.

Projenin tanıtımı ve köylüye duyurulması da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri ile Tarım danışmanlarına düştü. Köy köy dolaşan , hattın duyurulmasını sağlayan öğrenciler ve danışmanlar köylülerin kapısını çalıyor ve onlara Alo Birlik hattını anlatıyor

Bu sırada renkli görüntülerde yaşanıyor.. Köylülerin kendileri için özel açılmış hatta ilgisi büyük oldu.

12 Aralık günü hizmete girecek olan Alo Birlik projesinin hayata geçmesinde büyük rol oynayan Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, daha önce köylüye böyle bir hizmet verilmediğini belirtirken amaçlarının hayvancılığı kolaylaştırmak ve teşvik etmek olduğunu söyledi..

DOĞAN BUZAĞI VE DÜŞEN KÜPE ÖNCELİK

Düşen Küpe ve Doğan buzağı küpeleme çalışmalarıyla yürüyecek sistemin ardından , Alo Destekleme, Alo Tohumlama, , Alo Düve-Dana, Alo Hububat ve Alo Et Süt, Alo Danışma, Alo Şikayet gibi birçok  alanda köylüye 7 gün 24 saat hizmet verileceğini söyleyen Özcan, “daha önce hayvanını küpeletmek için günlerce uğraşan, hatta ceza yiyen, buzağısını satmak isteyen , destekleme kredisini öğrenmek için bankada saatlerce kuyrukta bekleyen üretici arttık bir telefonla işlerini kolaylaştıracak” şeklinde konuştu..
Bu proje aynı zamanda Türkiye'de hayvancılığın kayıt altına alma sorununa da çözüm olacak

MAKÜ BURDUR EL ELE

Proje' ye destek paydaşlar arasında yer Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Rektörü Saatcı, “Türkiye'nin Hollanda'sı olarak anılan Burdur'da Üniversitemin sektörlerle olan işbirliğinden son derece mutluyum. Üniversite varsa halk için var, öğrencilerimin alanda uygulama yapmış olmasından da son derece keyif aldığımı söylemek istiyorum” diye konuştu.

Konunun değerlendirilmesi ile ilgili Nurcihan Velicangil Toplantı Salonunda Vali Yardımcısı Bülent Uygur başkanlığında bir sunum gerçekleşti. Sunuma Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümtaz Nazlı, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Şimşek, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları ile Köy Muhtarları ve Kooperatif başkanları katıldılar. Alo Birlik proje koordinatörü Veteriner Hekim Yüksel Güldalı'nın sunumunun ardından konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı ise konuyla ilgili şunları söyledi ‘' İlimizin en önemli geçim kaynağı olan hayvancılık, düşük maliyetli istihdam yaratmasının yanı sıra, Burdur istihdamının önemli bir kısmını karşılaması, sanayi sektörünün birçok koluna girdi sağlaması bakımından büyük bir önem arz etmektedir.İlimizde uygulanacak olan bu proje ile büyük baş hayvanların kayıt altına alınması işleminin etkin ve süratli bir biçimde uygulanması üreticilerimize daha kaliteli hizmet sunması bakımından son derece önemlidir .Gerek köyde çalışan TARGEL personelimiz gerekse il müdürlüğümüz teknik ekiplerince   kendilerine gereken desteği veriyoruz ‘'dedi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...