Kürt raporu hazırlığı

Kılıçdaroğlu, CHP eski milletvekili Elekdağ'ın Kürt sorunu ile ilgili çalışmasını detaylandırmasını istedi.

Kürt raporu hazırlığı

Araya kurultay girdi ama CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kürt sorunun çözümü için ortaya attığı “Meclis’te toplumsal mutabakat komisyonu kurulmalı” önerisini rafa kaldırmadı. Kılıçdaroğlu, kendi deyimiyle “uygun yer ve ortam olduğunda” MHP ve BDP’den randevu isteyecek. Ama uygun yer ve ortamı beklerken de farklı farklı isimlerden soruna ilişkin raporlar hazırlamalarını istedi.

Akşam Gazetesi’nin haberine göre Kılıçdaroğlu’nun yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Sezgin Tanrıkulu’ndan sonra rapor hazırlamasını istediği isim emekli büyükelçi ve CHP eski milletvekili Şükrü Elekdağ. Partide akil adam konumuyla dikkat çeken Elekdağ, Kılıçdaroğlu’na ilk raporunu 19 Şubat 2012’de sundu. CHP lideri Elekdağ’dan o raporu detaylandırmasını istedi.

Elekdağ şimdi PKK ile ilgili kesinleşmiş yargı kararları ile davaları süren KCK iddianameleri üzerinde çalışıyor. CNN Türk’ konuşan Elekdağ, “konu hassas” diyerek raporun içeriğine girmedi. Ama dengeli bir rapor yazmak istediğini ve çalışmalarını 1 ay içinde tamamlamayı hedeflediğini söyledi. Çalışmalar bittiğinde kılıçdaroğlu elekdağ’ı İstanbul’daki evinde ziyaret edecek.

Elekdağ daha önce de Kürt sorununa ilişkin çalışmalar yürütmüştü. 12 Haziran seçimleri öncesinde açıkladığı “terörün kitlesel tabanını besleyen kaynakları ortadan kaldırmaya dönük proje kapsamında yerel yönetimler şartı” hakkında görüş ve rapor açıklamıştı. Elekdağ o dönem, avrupa konseyi yerel yönetim özerklik şartındanki çekincelerin kaldırılmasının üniter yapı ve toplumsal bütünleşmeyle çelişmeyeceğini savunmuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...