CHP’den saygı duruşu teklifi

CHP Kocaeli Milletvekili Kaplan, saygı duruşunun, tören ve anma seremonilerine eklenmesi konusunda kanun teklifi hazırladı.

CHP’den saygı duruşu teklifi

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, son dönemlerde ulusal ve resmi bayramlarda, anma törenlerinde ve kutlamalarda yaşanan kargaşalardan ötürü 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller kanununda değişiklik yapılmasının gerektiğini ve ulusal birliğin, bütünlüğün pekişmesi, konusunun halkın değerleri açısından büyük önem arz ettiğini belirtti.

Kaplan, 16/04/2012 tarihli 3073 sayılı ‘'Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği''nin toplumda yarattığı huzursuzluğun bir an önce giderilmesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda kanun teklifi hazırladı.

“Söz konusu yasa ile sınırlandırılan anma, kutlama ve resmi törenlerde İstiklal Marşından önce yapılan saygı duruşunun, törenlerin-anmaların önemli ve anlamlı bir parçası olması münasebeti ile saygı duruşunun, tören ve anma seremonilerine eklenmesi toplumun Atatürk'e, silah arkadaşlarına, bu ülkeye kendini adamış devlet adamlarına ve şehitlerimize yapılan saygının önemli bir göstergesidir.” diyen Kaplan, 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi verdi.

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 1- Ulusal ve resmi bayramlar ile mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve tarihi günlerde yapılacak tören, anma ve kutlamalarda İstiklal Marşının okunmasından önce bir dakikalık saygı duruşunda bulunulur.

Birinci fıkrada belirtilen törenlerde, yönetmelikte belirtilen kamu kurum ve kuruluşları dışında törenin düzenlendiği il veya ilçedeki siyasi parti temsilcileri de Atatürk anıt ve büstlerine çelenk koyabilir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümleri Bakanlar Kurulu yürütür.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...