Mısır ayakta

Mısır'da Mursi'nin destekçileri ve karşıtları çatıştı. 4 kişi öldü. Mursi'nin 4 danışmanı istifa etti.

Mısır ayakta

Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi’nin yetkilerini artıran kararname ve anayasa taslağına karşı Tahrir Meydanı'nda başlayan gösteriler başkanlık sarayı çevresine kaydı.

Gösterilerde tansiyon oldukça yüksekti.Göstericilere tepki, güvenlik güçlerinden önce Mursi’nin destekçilerinden geldi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN 

Çıkan çatışmada 4 gösterici öldü, 200’den fazla yaralı var. Süveyş’teki gösterilerde de tansiyon oldukça yüksekti.

MURSİ’NİN 4 DANIŞMANI İSTİFA ETTİ 

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin son anayasal düzenlemeleri ve yeni anayasa taslağını referanduma sunma kararına yönelik protestolar devam ederken, Mursi’nin 4 danışmanı ard arda istifa ettiklerini açıkladı.


Mursi’nin danışmanlarından Seyf Abdulfettah, Eymen es-Sayyad, İsmet Seyfuddevle ve Amr Leysi, Cumhurbaşkanlığı Danışma Heyeti’nden istifa etti.

Mursi’nin Siyasi Danışmanı Abdulfettah, bir televizyon kanalının canlı yayınında, Kahire’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde meydana gelen çatışmalara işaret ederek, “Cumhurbaşkanlığı Danışma Heyeti’nden istifa ettiğimi ilan ediyorum.

Çünkü devrimi koruyan bu gençlerin ölmesini kabul edemiyorum” dedi.

Öfkeli kalabalık, Cuhmurbaşkanı Mursi’nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler'in binasını önce ateşe verdi, sonra da zorla binaya girmeye çalıştı.

İsmailiye’den de benzer görüntüler kameralara yansıdı. Göstericilerin hedefinde yine Müslüman Kardeşler vardı ve partinin binası ateşe verildi.

Mursi yönetimiyse, protestolara rağmen anayasa taslağının 15 Aralık’ta referanduma sunulacağını açıkladı.

 

Mısır’da muhalifetin önde gelen isimleri arasında yer alan Muhammed el Baradey'den gelen açıklama ise, yaşananlardan Mursi’nin sorumlu olduğu ve yetkilerini iptal etmesi yönündeydi.

 

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...