“O etek boyu uzayacak!”

AKP Hükümetinin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne etek uyarısında bulundu.

“O etek boyu uzayacak!”

Ankara Devlet Opera ve Balesi'nce geçen Nisan ayında ilk kez sahneye taşınan 5. Murat balesi, Osmanlı ailesi üyeleri ve Bakan Günay'ın katıldığı ilk gösterimin ardından Günay'ın sansürüne uğradı. Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu'nun haberine göre, Ankara promiyerinden önce Günay'ın balet ve balerinlerin kıyafeti konusunda uyarıda bulunduğu belirtildi. Bakanın önerisinin ardından kıyafetlerin apar topar uzatıldığı belirtilirken, büyük övgüler alan ve beğenilen eser yeni sezon itibariyle repertuardan çıkarıldı.

ETEK BOYU UZADI

Konuya ilişkin açıklamada bulunan sanatçılar, etek boylarının uzatılmasının ardından Apollo karakterini canlandıran Oliver Spence'nin yanlışlıkla kulise çarptığını ifade etti. DOB Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen ise kostümünün eserle ilgisi olmadığı için değiştirildiği ve bunda bakanın etkisi olmadığını söyledi.

TORUN OYUNU İZLEDİ

Sultan 5. Murad’ın torunu Osman Osmanoğlu, Sultan Murad’ın çok büyük bir müzisyen olduğunu, 500 den fazla beste yazdığını, ölene kadar 28 yıl saraydaki yaşamında kızı doğduğunu, Oğlunun tüm çocuklarının doğduğunu, kendisinin Türkiye’ye girişi yasak oluşundan dolayı 35 yaşında gelebildiğini, burada olmaktan memnuniyetini belirten sözler söyledi. 5. Murad Balesi’nin, Sultanın kendisine ait olan bestelerinin düzenlemesini müzikolog Emre Aracı ve Orkestra Şefi Bujor Hoinic yaptı. Balenin Librettosu Aracı’ya, koreografisi ise Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a ait.

Cumhuriyet

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...