O skandal Meclis’te!

CHP'li Keskin polisleri sıraya dizme olayını soru önergesiyle meclise taşıdı.

O skandal Meclis’te!

CHP Denizli Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Adnan Keskin, AKP’li Milletvekili oğlunun polisleri sıraya dizmesi olayını soru önergesiyle meclise taşıdı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı bir soru önergesi veren Keskin, ''Devlet memuru onurunu kırıcı bir şekilde teşhis ettirilmeye çalışılması hukukla bağdaşır mı?'' diye sordu. Önergesinde ‘' Demokratik gösteri hakkını kullanan öğrencileri öldüresiye döven polisler hakkında hiçbir işlem yapılmazken, yetkisi olmadan Emniyet Müdürlüğüne gelen, emniyet görevlilerinden hesap soran, tehdit eden milletvekili çocuğunu engelleyen polislere suçlu muamelesi yapılıp, onur kırıcı bir şekilde teşhis yapılması hangi kanundan kaynaklanmaktadır?'' görüşüne yer veren Keskin Bakan Şahin'e şu soruları yöneltti:

1)Hatay Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde AKP İlçe gençlik Kolları üyesi, AKP Hatay Milletvekilinin oğlu ve milletvekilinin danışmanı olduğu belirtilen kişilerin karıştığı olay nedeniyle Müdürlükte görevli komiser yardımcısı ve polisler hangi suçu işledikleri için açığa alınmış ve görev yeri değiştirilmiştir?

2)AKP Gençlik Kolları üyesi bir çalışanla yaşanan tartışma nedeniyle, AKP milletvekilinin ve danışmanının Emniyet Müdürlüğüne gelerek hesap sorma, bilgi isteme yetkileri var mıdır?

3) Bu kişilerin polise hakareti veya karşı koyması söz konusu ise, bu kişiler niçin gözaltına alınmamıştır?

4) Muhalefet parti milletvekillerini darp eden, biberli gaz sıkan polisler hakkında hiçbir işlem yapılmazken: AKP gençlik kolları üyesi çalışanla tartışıldığı için, yetkisi olmadığı halde Emniyet Müdürlüğünü basan milletvekili çocuğunu, görevli polisleri ‘benim kim olduğumu öğrenince…' diyerek tehdit edenleri olay çıkartmaması için durdurmaya çalışan polislerin, Devlet memuru onurunu kırıcı bir şekilde teşhis ettirilmeye çalışılması hukukla bağdaşır mı?

5)Zanlıların teşhisi, her zaman Emniyet Müdürü şikayetçiye rehberlik ederek, ‘acele etmemesini, çok vakitleri olduğunu', ‘şu tuttu, şu vurdu diyeceksin' şeklinde yol göstererek, şikayetçi zanlıların dibine kadar yaklaştırılarak mı yapılır? Görüntüleri medyaya yansıyan teşhis mevzuata uygun mudur?

6)Emniyet Müdürleri her istediklerinde, emniyet görevlilerinin rütbelerini çıkarttırabilir mi?

7) Vatandaş Mehmet'in üniversite öğrencisi çocuğu ile AKP milletvekili oğlu kanun önünde eşit değil midir? AKP olanların daha ayrıcalıklı olduğunu düzenleyen bir talimat var mı? Yok ise Emniyet Müdürü hangi yetki ile, AKP milletvekili oğlu, danışmanı, gençlik kolları üyesinin şerefli Türk Polisine hakaret etmesi halinde ses çıkarılmaması talimatı verebilmektedir?

8)Bu kişileri Emniyet Müdürlüğü İçerisine girdirerek, emniyet görevlileri ile tartışmasına izin veren, mevzuata aykırı teşhis yapan, yetkisi yokken rütbe çıkartan, bazı siyasilere yakın kişilerin emniyet görevlilerine küfür etmesi halinde buna ses çıkarılmayacağı talimatı veren Emniyet Müdürü hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Görevden alacak mısınız?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...