Otoyol üzerindeki ev yıkıldı

Çin’in Zhejiang eyaletinde, yeni yapılan otobanın ortasında kalan ve evlerinden taşınmayı reddeden yaşlı çift sonunda ikna edildi.

Otoyol üzerindeki ev yıkıldı

Çin’in Zhejiang eyaletindeki Wenling şehrinde yeni inşa edilen çift şeritli bir yolun ortasında bulunan 4 katlı bina ülkede “Çivi ev” olarak simge haline gelmiş ve yaşlı çift evlerinin yıkımına izin vermemişti.

Yerel yönetimle yapılan pazarlıklar sonucu tarafların anlaştığı ve “Çivi evin” bugün yıkıldığı bildirildi.

Çin medyasında yer alan haberde, Wenling şehrindeki tren istasyonu istikametinde inşa edilen yeni ana yolun üzerinde yer alan 4 katlı binanın sahibi 75 yaşındaki Luo Baogen ve karısının yerel yetkililer ile yaptığı görüşmelerin olumlu sonuçlandığı belirtildi.

Öyle ki bu ev sınırları aşarak dünyanın her yerinde medya organlarında haber olmuştu. Devletin teklif ettiği istimlak bedelinde bir değişme olmadığı ve yaklaşık 50 bin dolar para ve başka bir bölgede yeni inşa edilen sitelerden iki daire karşılığı tarafların anlaştığı kaydedildi.

İlk olarak devletin kendilerine önerdiği istimlak bedelini yeterli bulmayan ve evlerinden ayrılmayan yaşlı çift bir anda ülkenin gündemine oturmuştu. “En sağlam çivi ev” olarak mikroblog sitelerinde paylaşılan ve simge haline gelen yıkım işlemlerine bu sabah başlandığı ifade edildi. Çin’de yeni değişen yasalarla devlet ile birey arasında yazılı anlaşma imzalamadan yıkım yapmak imkansız.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...