PKK-El Kaide ittifakı!

Sınırın diğer tarafında tedirgin edici gelişmeler yaşanıyor

PKK-El Kaide ittifakı!

Suriye sınırında sürekli havan topu mermilerinin düştüğü Ceylanpınar'ın hemen karşısında yer alan Suriye kenti Ras el Ayn birkaç hafta önce Esad rejimi karşıtı muhaliflerin kontrolüne geçmişti.

PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin muhaliflerle yaptığı işbirliği anlaşmasının ardından PYD'nin silahlı gücü YPG'ye bağlı militanlar bu kente geldi ve muhaliflerle birlikte kontrol noktalarında birlikte görev yapmaya başladı. İşin daha da çarpıcı kısmı ise Ceylanpınar'ın hemen birkaç metre ötesinde konuşlanan muhaliflerin ABD tarafından önceki günlerde ‘terörist grup' olarak ilan edilen El Nusra örgütüne bağlı olması. ABD yönetimi, El Nusra'nın El Kaide bağlantılı radikal İslamcı bir örgüt olduğunu açıklamıştı. Ras el Ayn'daki kontrol noktalarında hem PYD hem de El Nusra'ya ait bayraklar dalgalanıyor. Suriyeli Kürt gelişmelerini yakından izleyen welati.org daki habere göre Ras el-Ayn'daki İslamist ve PKK'ya yakınlığıyla bilinen PYD arasındaki anlaşmanın maddeleri şöyle.

1. Silahlı gruplar kasabadan ayrılacak.

2. Sivillerin kasabaya geri dönüşü sağlanacak.

3. Ortak bir sivil kasaba konseyi kurulacak.

4. Ortaklaşa yönetilecek kontrol noktaları kurulacak.

5. İki taraf da tutukluları serbest bırakılacak

6. Hasakah'a gidişler YPG kuvvetleri ile koordineli olacak

Ortak gümrük kontrol noktası kurdular

Bu anlaşmanın kesinlik kazandığı noktasında farklı haberler geliyorsa da Ras al-Ayn'ın çevresinde çekildiği söylenen ve sadece Vatan'ın ulaştığı fotoğraflarda, bu iki grubun beraberce kasabanın giriş ve çıkış noktalarındaki 3 ayrı yerde beraber nöbet tuttukları görülüyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...