Sağlık çalışanlarına atama şoku

7 bin sağlık çalışanın yerleri kendilerine haber verilmeksizin değiştirildi

Sağlık çalışanlarına atama şoku

Sağlık çalışanları bugün sabah mesaiye başladıklarında kötü bir sürprizle başladılar. Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde görev yapan yaklaşık 7 bin ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi sekreterlik gibi görevlerde çalışan sağlık personelleri yıllardır çalıştıkları yerden alınıp re’sen yerlerinin değiştirildiğini öğrenmişlerdir.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosunu ziyaret eden Sağlık-Sen Genel Başkan Metin Memiş ve genel merkez yönetim kurulu üyeleri yapılan bu uygulamanın yanlış bir uygulama olduğunu bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini ifade etti.

Memiş, “Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüklerinde yıllarca görev yapmış hekim, ebe, hemşire, tıbbi sekreter, sağlık memuru, memur gibi kadrolardaki sağlık çalışanlarının yerlerinin bilgi dahi verilmeden resen değiştirilmiş olması kabul edilebilir bir şey olmadığı gibi yıllarca bu işi özümseyerek yapan ve müdürlüklerdeki sistemi yürüten arkadaşlarımızın yer değişimi sistemi tıkayacaktır. Sağlık müdürlüğü ve halk sağlığı müdürlüklerindeki personel sayıları çok düşmüştür. Bunun için resen atamaların iptal edilerek standart fazlası varsa bunların belli kriterlere göre yapılması gerekir” dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun da atamaların illerde Sağlık Müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve Kamu Hastane Birlikleri tarafından oluşturulan devir komisyonlarınca hazırlanan teklif yazıları gereği yapıldığını belirterek, konuyu tekrar gözden geçireceklerini ve gereğini yapacaklarını kaydetti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...