Skandala büyük tepki

sozcu.com.tr'nin manşetten duyurduğu Ağrı'daki sağlık skandalına vatandaşlardan ve sağlıkçılardan büyük tepki.

Skandala büyük tepki

Ağrı'da Sağlık Bakanlığı tarafından yaklaşık 20 milyon liraya satın alınan hastanenin hali yaşanan skandalı ortaya çıkarmıştı.

ğrı'da özel bir hastane kendisine bir bina yaptı ancak finansal nedenlerle iflas etti. İflasın ardından haciz gelen binayı Sağlık Bakanlığı 20 milyon liraya satın aldı.

Sağlık bakanlığı binayı satın aldıktan sonra Ağrı Devlet Hastanesi'ne bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yeni binaya taşındı. Yaklaşık 40 gündür bu binada hizmet vermeye başladı.

HİJYEN YOK

Hastanenin tavanlarındaki çökmenin yanı sıra bir çok bölümde de su tesisatının arızalı olduğu ortaya çıktı. Asansör boşluklarında dahi su basmaları yaşandığı belirtiliyor. Her tarafından su çıkan binanın lavaboları ise tıkalı olduğu için pis sular yerlere akıyor. öte yandan hastanede şu anda 4 saatte bir su verilebildiği iddia ediliyor.

SES’TEN AÇIKLAMA

Yaşanan skandalın ardından vatandaşlar ve hastane çalışanları ile bir anket yapan SES Ağrı Şubesi, çıkan sonucu açıkladı. Ankete katılanların çok büyük bir bölümünün hastane ile ilgili sorulara olumsuz yanıt verdiği ankette en çarpıcı nokta ise binanın sağlamlığına kimsenin güvenmemesi.

SES adına açıklama yapan SES Ağrı Şube Başkanı ve Ağrı Tabip Odası Sekreteri Uzman Doktor Heval Bozdağ ve SES Ağrı Şube Sekreteri ve KESK Ağrı Şubeler Platformu Dönem SÖzcüsü Hüdeyda Demirtaş, hem vatandaşların hem de çalışanların yeterli şartlara sahip olamayan hastanede çalışmak ve tedavi görmekten endişe duyduğunu ifade ettiler. Tuvalet olmamasının ve duvarlardaki çatlaklardan su çıkmasının hijyeni yok ettiğini belirten açıklamada şu görüşlere yer verildi:

En çok rahatsızlık veren sorunların başında tuvaletlerin kullanışsız olması geliyor. Alaturka tuvaletlerin olmaması kullanım alışkanlığı açısından hasta ve hasta yakınları ve personel için sorun oluşturmakla birlikte bu yetmezmiş gibi birde tuvaletlerin yetersiz olması ,bozuk olmaları,bazılarının akması ,taşması ve koku yüzünden kullanılamaması ,yine aynı tuvaleti kadın, erkek, hasta ve hasta yakınlarının ortak kullanmak zorunda kalmaları büyük sorun oluşturmaktadır.
Personel , tuvalet ihtiyacı yüzünden yeme alışkanlığını değiştirdiğini,tuvalete gitmemek için sıvı almadığını söylemekte ,dışarda talebe yurdu ve komşu binalardaki tuvaletlere gitmek zorunda kaldıklarını söylemektedir.
Binanın birçok yerinde tuvalet  borularının patladığı ve pis içeriğin ortalığa saçıldığı, tavanlarda kırık ve dökükler olduğu görülmüş , bu durum rahatsızlık ve tedirginlik yaratmakla birlikte kötü bir görünüme sebepte olmuştur.

Duvarlarda çatlak olması,  su sızıntılarının olması,birçok yerde tavanlardan su sızması, damlama olması, su tesisatının bozuk olması , ve birçok serviste yeterince suya ulaşılamaması, temiz ve hijyenik bir ortam için ve de sağlık çalışanlarının asepsi –antisepsi kurallarına uyumları açısından sorun yaratmaktadır.

Binanın havalandırma sorunu vardır ve havalandırma  tesisatı  verimli çalışmamaktadır. Tavan çok basık olup pencereler yeterince havalandırma olanağı vermemekte, bazı odalarda pencere bulunmamakta, var olanların bazıları ise açılmamakta ,bazılarında da az açılmakta ve havalandırmayı sağlamamaktadır.

Binanın hasta kapasitesini kaldıramadığı,  odaların dar ve yetersiz olduğu, sığılmadığı söylenmekte ve sıkışık bir ortamda çalışıldığı  görülmektedir.

Asansörlerin bazen sarsıldığı, düzenli çalışmadığı asansör boşluğunun altından su çıktığı, su motoruyla tahliye edildiği bu sorunun çözülemediği,bunun bina güvenliği açısından risk oluşturması münasebeti ile personelde kaygı yarattığı gözlenmiştir.

Binanın proje aşamasında hastane olarak planlanmayıp sonradan bozulup hastaneye dönüştürülmüş olması bina yapısının bu yükü taşıyıp taşıyamayacağı konusundaki söylenenler personelde ve hasta , hasta yakınları arasında güvensizliğe sebep olmuştur.Depreme dayanıklılık noktasında idari sorumlular tarafından personel ve halk bilgilendirilmemiş  ve kaygılar giderilmemiştir.

Bina önünde hasta ve personel aracı için  park yerinin  olmaması da bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine acil ambulans ve  doğum  girişi olmaması sıkıntıya yol açmaktadır. Hastanenin tıbbi atık deposu bulunmamaktadır.

Bina bu özellikleri itibari ile yapılan anket sonucunun da gözterdiği gibi bir hastane olma özelliğinden uzaktır.Bölgenin  kadın ve çocuk hastalıkları hasta populasyonuna, hizmet üretmekte de  yetersiz kalmaktadır. Bölge kadın doğum ve çocuk hastalıkları hasta potansiyeli ve de doğum oranı en yüksek bölgelerdendir. Bu durumun göz önüne alınmamış olması , mevcut sorunlar ve ilerde bina ile ilgili çıkabilecek daha büyük sorunların olabileceği binayı hizmet üretme noktasında sorunlu ve işlevsiz –yetersiz kılmaktadır. Oysaki hasta durumu ve yoğunluğu dikkate alınarak kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi olmaya uygun bir hastane ilin yükünü büyük oranda hafifletmekle birlikte hem halk hem de çalışan personelin memnuniyetini kazanacak ve nitelikli bir sağlık hizmeti üretmekle bölgenin sağlık standartlarına önemli katkı sunabilecektir. Mevcut hastane bu özelliklerden uzak bir hastanedir.

Sonuç olarak Mevcut tüm bu durumların düzeltilmesi ve de uygun bir hastanenin en kısa sürede hayata geçirilmesi gerekmektedir. Personelin bina güvenliği açısından kaygılarının giderilmesi , varsa bir sorun en kısa sürede önlemlerin alınması gerekmektedir. Sağlık çalışanlarına bu ortamda çalışmak reva görülmemeli, halka standartları yüksek bir sağlık hizmeti sunumu hak görülmelidir.Ülkemiz deprem kuşağında olup  Gelişebilecek deprem vb bir afet durumunda binanın yıkılması vb bir durumun sonuçları ağır olacak tır. Sorumluların bu vebali taşımama adına en kısa sürede gerekli çalışmaları yürütmeleri  gerekmektedir. 2012 yılında başımızdan bukadar tecrübe geçen bir ülkenin bu tür bir binayı kabullenmesi mümkün değildir.Ve açık yüreklilikle mevcut durum bilimsel veriler ışığında kamuoyuna sunularak kaygılar giderilmelidir.

İŞTE SES’İN AÇIKLADIĞI ANKET

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...