Sözde Bakan!

Bakan Dinçer, öğretmenlerin en büyük sıkıntısı haline gelen "il emri" uygulamasını yeniden tanımladı!

Sözde Bakan!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, katıldığı bir TV programında ‘il emri’ne ilişkin bir soruyu yanıtladı. Ama cevabı şaşırtıcı oldu.

Prosedüre göre il emri: “Eş durumu sebebiyle tayin isteyen, ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğretmenlerin istemiş olduğu ile atamasının yapılması, yani valilik emrine atanmasıdır”.  Bu durumda, söz konusu öğretmen o ilin valiliğince uygun görülen okul ve kuruma atanır.

Ancak Bakan Dinçer, il emri uygulamasına rağmen 6 yıldır bir ailenin kavuşamamasını şöyle yanıtladı:  “İl emri onunla alakalı bir durum değil, il emri il içerisindeki atama ile ilgili bir durumdur. Belli bir ilçede veya köyde görev yapıyorsa bunun atamasıyla ilgili düzenlemeyi ifade eder, özür durumu da eş durumundadır”.

“BAKAN BİHABER”

Eğitim-Sen, Bakan’ın yanıtına istinaden, “Eğitim sistemimizde yaşanan hızlı dönüşümün mimarı olan Bakan Dinçer'in, öğretmenlerimizin en yakıcı sorunlarından bihaber olduğu gerçeği bir kez daha görülmüştür” dedi.

Açıklamada, “Milli Eğitim Bakanı'nın, katıldığı bir televizyon programında ‘il emri’ konusuna ilişkin sorulan bir soruyu ‘il içi yer değiştirme’ çerçevesinde cevaplamasıyla ortaya çıkan tablo, ‘bilmemek değil, öğrenmemek ayıp’ dedirten niteliktedir” ifadelerine yer verildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...