Sözleşmeye dayak, kuma ve metres ayarı

Nusaybin Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel-Sen) ilginç bir sözleşmeye imza attı...

Sözleşmeye dayak, kuma ve metres ayarı

Belediye ile sendika arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine, kadına yönelik şiddetle mücadele maddesi eklendi.

Tüm-Bel-Sen Genel Hukuk ve Sözleşme Sekreteri Doğan Altun, yaptığı açıklamada, Nusaybin Belediyesi ile 28 maddelik bir toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını bildirdi.

SÖZLEŞMEYE KADINA ŞİDDET MADDESİ DE EKLENDİ

Altun, Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın isteği üzerine sözleşmenin ‘diğer haklar ve ücretli izinler’ bölümüne ‘kadına yönelik şiddetle mücadele’ maddesi eklendiğini kaydetti.

Maddeyi çok önemsediklerini ifade eden Altun, şöyle konuştu:

“Bu maddede ‘erkek çalışanımız, metres, kuma, berdel, küçük yaşta kız çocuğunu evlendirme durumunda sendikanın toplu iş sözleşmesinden aldığı tüm haklardan men edilir’ yazıyor. İnsan haklarına, kadın haklarına değer veren bir belediye başkanının bunu yazması çok önemli. Bu konuda belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. 24’üncü madde bizim için çok önemli bir madde. Kadın arkadaşlarımızı ilgilendiren bir madde. Erkek çalışanların kadına yönelik fiziki ve ekonomik şiddet uyguladığında, bu sözleşme çerçevesindeki kazandığı tüm ekonomik hakları kesilerek eşine verilecektir. Madde çerçevesinde 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışan arkadaşlarımız ücretli izinli sayılacak. Ayrıca kız çocuğunu okula göndermeyen veli toplu sözleşmeden yaralandırılmayacak.”

Nusaybin Belediye Başkanı Gökkan da BDP’li belediyeler olarak kadın politikalarını önemsediklerini söyledi.

Toplumun yarısının kadın olduğunu, verilen hizmetlere kadın bakış açışını yerleştirmeye çalıştıklarını ifade eden Gökkan, şunları söyledi:

‘ÖZELLİKLE METRES VE KUMAYI KOYMAMIZ…’

“Uzun zamandır tüm emekçilerle kadına yönelik şiddetle mücadelede ortak rotalar belirledik. Sözleşmelerimize de bunu ekledik. Türkiye’de kadına yönelik şiddet hep kılık değiştirerek sürüyor. Özellikle metres ve kumayı koymamız, sanki kuma çok eşliliktir ama metres değildir. Aşk ve flört cinayetleri normaldir ama namus, töre sanki bölgeye ait bir şeymiş gibi ifade ediliyor. O yüzden biz, kadına yönelik şiddet kılıf değiştirerek kapitalizmin üretim araçlarıyla birlikte bu kılıfın da sanki şiddet değilmiş gibi modernite adı altında verilmesini göstererek, özellikle sözleşmeye bu kılıf değişmiş biçimleriyle eklemeyi daha uygun gördük.”

Nusaybin Belediyesi ile Tüm-Bel-Sen arasında yapılan toplu iş sözleşmesi, 41 üye için ve 2013 yılını kapsıyor.

TÜM HAKLARDAN MEN EDİLECEK

Sözleşmede Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Kadına yönelik pozitif ayrımcılıkla ilgili maddeler genişletildi. Kadınlarla ilgili maddeler şöyle;

– Erkek çalışanlar kadına yönelik fiziki ekonomik psikolojik sözlü şiddet uygulandığında sendikanın toplu sözleşmeden yararlandığı tüm haklardan men edilip ekonomik ve sosyal yardımlar eşine ödenir.

– Sendikadan disiplin suçu sayılarak maaşının yarısı eşine ödenir. 25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü ve 8 Mart dünya kadınlar günü kadınlar ücretli izinli olacak.

– Metres, kuma, berdel, balık parası ve küçük yaşta kız çocuğunu evlendirme durumunda sendikanın toplu sözleşmesinde yararlandığı tüm haklardan men edilir ve disiplin suçu işlemiş sayılır.

– Kademeden men edilir yüz kızartıcı suç olarak sayılır. Kız çocuğunu okula göndermeyen toplu sözleşmeden faydalandığı tüm haklardan men edilir.21 Mart Nevroz bayramı çalışanlar ücretli izinlidir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...