Tarihi benzinle yok ediyorlar

İstanbul'un en güzel noktalarında bulunan 3 tarihi bina da şüpheli yangınlar sonucu kül oldu. İstanbul’un simge binaları arasında yer alan Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tarihi binası yine belirlenemeyen bir sebeple yandı. Kısa sürede büyüyen alevler tarihi binayı bir anda sararak ahşap binayı kullanılamaz hale getirdi.

Tarihi benzinle yok ediyorlar

İstanbul’un tarihi güzellikleri arasında yer alan Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim okulu ve Haydarpaşa Garı şüpheli yangınlar sonrasında kül olmuş, ardından her iki bina için de otel projesi hayata geçirilmişti. Deniz kenarındaki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu önce otoparka dönüştürülmüş, ardından da verilen tüm sözlere rağmen otel yapımına başlanmıştı.
İstanbul’un en önemli 5 sembolü arasında yer alan Haydarpaşa Garı ise, yine şüpheli bir şekilde yanmış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, otel iddialarını yalanlamıştı. Fakat kısa bir süre sonra gerçek yine ortaya çıkmış ve Galata Port projesi AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edilmişti.
Şimdi de Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tarihi binası yandı. Yangın yine şüpheli. Henüz bir iddia ortaya atılmadı ancak tarihi binanın diğer simge binalarla aynı kaderi paylaşmasından korkuluyor.

CAĞALOĞLU’NDAKİ YANGINDAN İLK GÖRÜNTÜLER – VİDEO

TARİHİ BİNA BÖYLE YANDI – FOTOĞRAFLAR

GAZİOSMANPAŞA İLKÖĞRETİM OPERASYONU

2002 yılının Temmuz ayında Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nda çıkan yangın söndürülürken, tarihi binanın çatısı ve bazı duvarları kısmen çöktü. Ortaköy’deki eğlence mekanlarının yanında bulunan okulun alanı bu yangının ardından önce otopark olarak kullanılmaya başlandı. Okulun otoparkı gece 22:00’den 03:00’a kadar yan taraftaki eğlence mekanının otoparkı olarak kullanılmaya başlandı. O dönemde de okulun otopark olarak kullanılmasına kesinlikle izin verilmeyeceği açıklandı.
Ardından okulun bulunduğu alan için otel iddiaları ortaya atıldı. Daha önceki olaylarda olduğu gibi yine otel yapılmasına izin verilemeceği açıklandı ancak şu anda okulun bulunduğu arazide otel yükseliyor. Yakılan tarih, sermayenin elinde yitip gidiyor.

HAYDARPAŞA PORT

28 Kasım 2010’da tarihi Haydarpaşa Garı’ından kara dumanlar yükselmeye başladı. Yangın söndürme çalışmalarında hazır beklemesine karşın 2 yangın söndürme uçağı kullanılmadı. Tarihi binanın çatısı tamamen yanarken, üst katta da büyük hasar meydana gelmişti.
Haydarpaşa bölgesine yönelik kentsel dönüşüm planları yıllardır tartışma konusu. 2005 yılında Haydarpaşa'ya 7 gökdelen dikileceği gündeme gelmiş, bu proje büyük tartışmalara yol açmıştı. Sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bölgeye gökdelen yapılmayacağını açıklayarak tartışmalara son noktayı koymuştu. Ancak meydana gelen yangının ardından yeniden ortaya atılan gökdelen ve otel iddiaları haklı çıktı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’li üyelerin ret oyuna karşın AKP’li üyelerin evet oylarıyla Haydarpaşa Port projesine onay çıkmıştı.

HAYDARPAŞA PORT’A ONAY! HABERİ İÇİN TIKLAYIN

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI YANDI

Ve günümüz.. Bugün İstanbul’un simge binaları arasında yer alan Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tarihi binası yine belirlenemeyen bir sebeple yandı. Kısa sürede büyüyen alevler tarihi binayı bir anda sararak ahşap binayı kullanılamaz hale getirdi.
Şimdi akıllara gelen soru ise, İstanbul’da daha önce yandıktan sonra otele dönüştürülen diğer tarihi binalar gibi Milli Eğitim’e ait binanın da bir operasyonla otele dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği…

MİLLİ EĞİTİM BİNASI YANGINDAN SONRA BU HALE GELDİ – VİDEO

BİR GÜN ÖNCE DE KAPALI ÇARŞI YANMIŞTI – VİDEO

HAYDARPAŞA GARI

1908'de İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmiştir. Gar, TCDD'nin ana istasyonudur. İstanbul'un Anadolu yakasında, Kadıköy'de bulunur. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Bağdat Demiryolu yanında İstanbul-Şam-Medine (Hicaz Demiryolu) seferleri de yapılmaya başlanmıştır. Devrin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanmıştır. 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Bir rivayete göre binanın bulunduğu sahaya III. Selim'in paşalarından Haydar Paşa'nın adı verilmiştir. Binanın inşaatını, “Anadolu Bağdat” adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiştir.

Ayrıca bir Alman'ın teşebbüsüyle garın önünde mendirek inşa edilerek Anadolu'dan gelecek veya Anadolu'ya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler yapılmıştır.

İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından hazırlanan proje yürürlüğe girmiş, garın yapımında Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere 1917'de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştür. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini almıştır.

1979'da Haydarpaşa'nın açıklarında “Independenta” adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın “O Linneman” adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır. 1 Haydarpaşa Garı, 1976'da aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983'ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır.

GAZİOSMANPAŞA İLKÖĞRETİM OKULU

Ortaköy – Arnavutköy caddesi üzerinde, kıyıda beyaz konaklardan birinde bulunan Gaziosmanpaşa Ortaokulu, Beşiktaş İttihat Terakki Cemiyeti adıyla söylenen kuruluş tarafından Beşiktaş'ta Akaretler semtinde 1909 yılında açılmıştır. Burada 5 yıl kaldıktan sonra Gazi Osman Paşa'nın Beşiktaş'taki yalısına taşınmıştır. İttihat Terakki Cemiyetinin Maarif işleri ile ilgisi kesilince, okul evkaf idarisine verilip, zamanın Evkaf Nazırı olan Hayri Efendi tarafından kurulan Müessesat-ı İlmiye idaresine bağlanmıştır. Okulun ismi de “Beşiktaş İttihat ve Terakki Vakfı Mektebi” olarak değiştirilmiştir.

Okul 1914 yılında Gaziosmanpaşa yalısına taşınmış, Vakıf Mekteplerinin Milli Eğitime devrinden bir sene sonra, tekrar isim değiştirerek 1917 yılında “İttihat ve Terakki Sultanisi” olarak adlandırılmıştır. 1927 yılına kadar Beşiktaş’taki yalıda çalışan okul, bu tarihten itibaren Kabataş'taki Fındıklı Okuluna nakledilmiş, burada 1933 yılına kadar eğitim ve öğretim çalışmalarına devam etmiştir. Daha sonra Ortaköy’deki Fehime Sultan için yaptırılan yalıya taşınmıştır. Gaziosmanpaşa adını alarak eğitim ve öğretim çalışmalarına devam etmekte iken 13.07.2002 tarihinde yanarak Ortaköy'de bulunan Burakreis İlköğretim Okulu’nun ek binasına taşınmış, eğitim öğretimine burada devam etmek zorunda kalmıştır.

Bu elim kaza sonucu kullanılamaz hale gelen bina 1881 yılında II. Abdülhamit'in kızı Fehime Sultan için yaptırılmıştır. 1923-1925 yılları arasında tütün deposu olarak kullanılıp 1925 yılından itibaren Kurtuluş Savaşında şehit olan erlerin çocukları için “İnönü Darüleytami” olarak isimlendirilen yatılı okul olmuştur.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...