Türkiye kara teslim oldu

Tüm yurt Kırklareli'den Hakkari'ye kadar kara teslim oldu

Türkiye kara teslim oldu

Hakkari’de dün sabah saatlerinde başlayan ve gece boyunca etkisini sürdüren yoğun kar yağışı, yaşamı felç etti.

Eğitimine bugün ve yarın için 2 gün ara verilen Hakkari’de kar kalınlığı 60 santimetreyi bulurken, tek katlı evler ve araçlar kara gömüldü. 132 köy ve 375 mezranın yolu da ulaşıma kapandı.

Bu arada, Van ve Bitlis’te kar yağışını durmasının ardından başlatılan yol açma çalışmaları ise sürüyor. Van’da 56, Bitlis’te ise 55 köy yolunun kapalı olduğu, bu köy yollarını da en kısa zamanda açılacağı belirtildi.

Bursa’da engelli ve hamilelere 1 gün tatil!

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla, kar yağışı nedeniyle yarın Bursa merkez ve ilçelerinde kamuda çalışan engelli ve hamileleri izinli sayıldı.

Kocaeli’nde karın ağırlığına dayanamadı

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde yağan kar yığınlarını kaldıramayan armut ağacı park halindeki 2 otomobilin üzerine devrildi. Araçlarda hasar meydana gelirken ağaçları itfaiye ekipleri kaldırdı. Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde saat 12.15 sıralarında kar yığınlarını kaldıramayan armut ağacı, çevredeki esnafların park ettiği 34 UR 712 ve 41 U 3547 plakalı otomobillerin üzerine devrildi. Araçlarını kalın ağaç gövdesinin altından çıkaramayan araç sahipleri, itfaiyeyi arayarak yardım istedi.

Kars’ta öğrenci ve öretmenler mahsur kaldı

Kars’ta kara saplanan minibüslerde mahsur kalan 16 öğrenci ile 2 kadın öğretmeni, İl Özel İdaresi ekipleri kurtardı. Merkez Yücelen Köyü’nden 13 kilometre uzaklıktaki Çakmak Köyü Ortaokulu’na giden 16 öğrenciyi taşıyan minibüs, köyden çıktıktan 500 metre sonra kara saplandı. Ayrıca, Kars merkezden Yücelen Köyü’ne giden 2 kadın öğretmenin içinde bulunduğu minibüs de Hasçiftçilik Köyü yakınlarında karla kaplanan yolda mahsur kaldı. Muhtarların durumu bildirmesi üzerine İl Özel İdaresi ekipleri harekete geçti ve yol açma çalışmalarına başladı. Her iki minibüse de ulaşan ekipler, öğrenci ve öğretmenleri kurtarıp okullarına ulaştırdı.

BEYTÜŞŞEBAP’TA KAR TATİLİ

Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde etkili olan kar yağışı nedeniyle okullar bugün tatil edildi. Beytüşşebap’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle ilçe merkezideki ve köylerdeki okullarda eğitime bugün ara verildi. Okulların tatil edildiği bugün saat 10.00’da belediye ses yayın cihazından halka duyuruldu. Kar yağışının sürmesi halinde yarında okulların tatil edileceği belirtildi.

ESKİŞEHİR’E YILIN İLK KARI YAĞDI

Eskişehir’de yılın ilk karı sabaha karşı yağdı. Sabah saatlerinden itibaren Eskişehir’in yanı sıra Bilecik ve Kütahya’da da yağan kar etkili oldu. Sabah işlerine gitmek için evlerinden çıkan Eskişehirliler kar yağışı ile karşılaştı. Vatandaşlar araçlarını kaplayan karları temizledi, okula giden çocuklar da kartopu oynadı. Kar yağışı Eskişehir ile birlikte Bilecik ve Kütahya’da da belirli aralıklarla devam etti.

BOLU DAĞI’NDA KAR ULAŞIMI ETKİLEDİ

Bolu Dağı’nın TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu geçişleri ile Bolu ile Ankara arasındaki TEM ve D-100 Karayolu’nda kar yağışı ulaşımı etkiledi. Karayolları ekipleri güzergahlarda kar temizleme ve tuzlama çalışması yaparak yolu ulaşıma açık tutuyor.

ÇANAKKALE’ DE DENİZ ULAŞIMINA FIRTINA ENGELİ

Çanakkale Boğazı ve Kuzey Ege'de etkili olan poyraz deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. Kabatepe-Gökçeada ve Kepez-Eceabat hattındaki arabalı vapur seferleri fırtına nedeniyle iptal edildi.

DERÖKÖY’DE KAR KALINLIĞI 10 SANTİMETRE

Kırklareli’nde ise gece hafif şekilde yağan kar yağışı etkili olmadı. Kar yağışının etkili olduğu ve kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı Bulgaristan sınırındaki Kırklareli merkeze bağlı Dereköy Gümrük Kapısı yolunda, karayolları ekipleri yolun ulaşıma kapanmaması için aralıksız kar kürüme ve tuzlama çalışması yapıyor. Kar yağışı, Kırklareli’nin Demirköy ve Vize ilçelerinde aralıklarla devam ediyor.

ÇORLU BEYAZA BÜRÜNDÜ

Tekirdağ kent merkezinde gece hafif şekilde yağan kar yağışı etkili olmadı. Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde sabaha karşı başlayan kar yağışı sonrası ilçe beyaza büründü.TEM otoyolunda tipiyle birlikte etkili olan kar nedeniyle yolda kar birikintileri oluştu. Karayolları ve belediye ekipleri, güzargahlarında kar kürüme ve tuzlama çalışması yaptı. Çerkezköy’de ise yağan kar etkili olmadı.

SINIR ULAŞIMA KAPANDI
Bulgaristan’da etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yollar kapanınca, Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nı kullanarak ihracat yükü ürünleri Avrupa ülkelerine taşıyan TIR’ların geçişine izin verilmedi.