Vali Kubilay’ı anmaya gitmedi

İzmir Valisi Asteğmen Kubilay'ı anma törenine gitmedi.

Vali Kubilay’ı anmaya gitmedi

İzmir’de düzenlenen Asteğmen Kubilay’ın anmasına CHP Genel Başkanı da katıldı.

İzmir’in Menemen İlçesi’nde 82 yıl önce katledilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle anıldı. Törene İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın bu yıl da katılmaması, protestoya neden oldu. Vatandaşlar ‘Vali istifa’ sloganları attı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce vatandaş, Menemen Belediyesi Bandosu eşliğinde, Menemen Tren Garı’ndan başlayan, ‘Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü’ne, yakalarına Kubilay’ın resmini takarak katıldı. Yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki Yıldıztepe Şehitliği’ne kadar yapılan yürüyüşte, üzerinde ‘Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, müritler, dervişler ülkesi olamaz’, ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür’ yazılı pankartlar açıldı. Yürüyüşe katılanlardan eşi Kıbrıs gazisi olan 60 yaşındaki Zuhal Akgül elinde Türk bayrağı, 13 yaşındaki Özge Uzun da Atatürk posteri ile yürüdü.

İZMİR VALİSİ KATILMADI

Yıldıztepe Anıtı’ndaki törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Günaydın, CHP İzmir milletvekilleri Hülya Güven, Mehmet Ali Susam, Musa Çam, Oğuz Oyan, şehit asteğmen Kubilay’ın torunları Vedat Aktuğ, Bircan Aktuğ, Kemal Aktuğ, Ayten Aktuğ ve Mustafa Kubilay ile yüzlerce vatandaş katıldı.

2007 yılı Mart ayında İzmir Valiliği’ne atanan M. Cahit Kıraç’ın önceki yıllarda olduğu gibi yine törene katılmadı.

‘ODTÜ’YE UZANAN ELLER KIRILSIN’

Törene katılanlar ‘Hükümet istifa’, ‘Tayyip Yüce Divan’a’, ‘Vur vur inlesin Tayyip bizi dinlesin’, ‘ODTÜ’ye uzanan eller kırılsın’, ‘Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek’, ‘Türkiye laiktir laik kalacak’, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sloganları attı. Türk bayrakları tören alanındaki yerini alırken, vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.

Törende, Şehit Kubilay Anıtı’na, Menemen Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Menemen Belediyesi ve Şehit Asteğmen Kubilay’ın yakınları çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saygı atışı yapıldı.

VALİYE PROTESTO

Menemen Belediye Başkanı CHP’li Tahir Şahin, konuşmasına başlamadan protokolde yer alanları sayıp selamlarken “İzmir Vali Yardımcısı” deyince, vatandaşlar, ‘Vali nerede?’, ‘Vali istifa’ sloganları attı. Başkan Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Dinci yobaz kesim, emperyalistlerin kışkırtmaları ve destekleri ile cumhuriyete karşı duruşlarından vazgeçmediler. 82 yıl önce tarikatın eli kanlı eylemcileri emellerine ulaşmasalar da, yiğit bekçilerimiz Hasan ve Şevki beyler şehit edilmiş, Mustafa Fehmi Kubilay hunharca katledilmiştir. Bir Menemenli olarak sadece ben değil, cumhuriyete, aydınlığa, Atatürk devrimlerine sahip tüm hemşehrilerimiz adına diyorum ki; Acımız ve öfkemiz çok büyüktür. O gün 23 Aralık 1930. Dini kullanarak ne denli vahşileştiklerinin tarihe kara bir leke olarak düştüğü gündür. Ardından 82 yıl geçti. Bu anlayışın uzantıları devam ediyor. Kahramanmaraş’ta evler yakıldı, insanlarımız katledildi. Unutmadık o günleri. Hiçbir zaman da unutmayacağız. 29 Ekim’leri, 19 Mayıs’ları yasaklayanları iyi tanımak gerekir. Yıl 1980, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında kızların kıyafetleri nedeniyle Çorum’da bildiri yayınlayanlarla, bugün ülkeyi yönetenlerin yayınladıkları genelgeler arasında çok da fark yok.

1930’larda Atatürk ilke ve devrimlerine karşı başkaldıran yobazların bu kara oyununda malzemeleri kör testereydi. 2 Temmuz’da Madımak katliamında cihat aracı ateş oldu. İnsanlar o ateşle diri diri yakıldı. 35 can çatladı susuzluktan Sivas’ın içinde. ‘İzindeyiz’ derken onlar gibi emperyalistlerin çizdikleri karanlığın izini sürmüyoruz. Alevisi, Sünnisi, Çerkezi, Boşnağı ile barış içinde kardeşçe yaşamaktır bizim felsefemiz. Özgürlük içinde kardeşçe yaşamaktan ödün vermeyeceğiz.”

‘O GÜNÜN CİHATÇILARI BUGÜNÜN YASAKÇILARI’

Belediye Başkanı Şahin, geçmişte cihat çağrısı yapanların bugün ülkeyi yönettiklerini ileri sürerek, şunları söyledi:

“O günkü İslamcı gençlik anlayışındakiler bugün ülkenin en tepesinde yer aldılar. O günkü cihatlarıyla bugünün yasakçısı oldular. 10 yıldır erki elinde bulunduran bu iktidar, saf ve temiz İslam dinimizi de istismar ederek, cumhuriyet karşıtı eylemlerini hayata geçiriyor. Görünen o ki bu mücadelelerinden vazgeçmeyecekler. Yarattıkları korku imparatorluğu ile bizi sindiremeyecekler. Bu halk zor anlarda dirilip ayağa kalkmayı çok iyi biliyor.”

Topçu Binbaşı Emre Karahan da törende yaptığı konuşmada, Atatürk devrimlerine, Cumhuriyet’e yönelen saldırıların halkın ve gençlerin iman ve inanç dolu göğsüne çarpacağını belirtti.

KAYMAKAM KONUŞURKEN ISLIKLI PROTESTO

Törende Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal konuşurken ise vatandaşlar, ıslıkladı. Kaymakam Gürdal, ‘Vali nerede?’, ‘Vali’nin vakti yok’ sloganları arasında elindeki kağıttan konuşmasını hızlı bir şekilde okuyup, bitirdi.

Törende daha sonda, Atatürk’ün Gençliğe Hitabı ve Türk Gençliği’nin Atatürk’e Cevabı da öğrenciler tarafından okundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kubilay anısına düzenlenen Menemen Ulusal Koşusu’nda derece girenlere ödülleri verildi. Ödülleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu verdi. Kılıçdaroğlu, şehitliği ziyaret edip, karanfil bıraktı. Ziyaretin ardından törenler sona ererken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ilçeden ayrıldı.

Yıldönümü nedeniyle düzenlenen spor müsabakalarında dereceye girenlere ödüllerini de veren Kılıçdaroğlu daha sonra Kubilay Anıtı önünde aile bireyleri ve protokol üyeleriyle geleneksel hatıra fotoğrafı çektirdi. bCHP Lideri Kubilay ve Cumhuriyet Şehitleri içi düzenlenmiş şehitliği de ziyaret ederek burada Fatiha okudu ve kabirlere karanfil çiçeği bıraktı.

Törenlere CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Bülent Tezcan, Yakup Akkaya ve Gökhan Günaydın’ın yanısıra çok sayıda CHP Milletvekili de katıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...