“Vize 80 darbesinin kazığı”

AB Bakanı Bağış, vize sorununun Türkiye ile AB arasında büyük engel yarattığını belirtti.

“Vize 80 darbesinin kazığı”

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, vize konusunun, 80 darbesinin Türk halkına attığı en büyük kazıklardan biri olduğunu ifade etti.

“Aslında 1963'te imzalanan anlaşmayla bize vize uygulamaması gereken ülkelerin vize uygulamasına o dar vizyonlu askeri anlayış göz yummuştur” diyen Bağış, şu ifadeleri kullandı:

“O atılan kazığı hâlâ çıkartmaya çalışıyoruz. Şu aşamada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diğer aday ülkelerle kıyaslandığı zaman Schengen bölgesine giderken vize almak zorunda kalan tek ülke vatandaşıdır. Tabii ki ben bunu bir ayrımcılık olarak görüyorum. Bunu kaldırmak için çalışıyoruz. 25 yıl sonra ilk defa üye ülkelerin tamamı, komisyona Türkiye'yle vize muafiyeti müzakerelerine başlama yetkisini verdi. Bu yetkiyi diğer ülkelerle ilgili olarak alındıktan sonra, yaklaşık 3-4 yıl içerisinde vizelerin kalktığını ve o ülkenin vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz gidebildiğini görüyoruz. Vize, Türkiye-AB arasındaki duvardaki tuğlalardan bir tanesidir. Bu tuğlayı indirmemiz ve o duvarı yıkmamız lazım.”

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...