Seçim bilmecesi çözüldü

CHP Parti Meclisi liste sonuçlarında yapılan basit bir yazım hatasının ortalığı karıştırdığı belirlendi.

Seçim bilmecesi çözüldü

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) iki gün süren 34. Olağan Kurultayı’nda en üst karar organı olan Parti Meclisi için dün yapılan seçim sonuçlarında yapılan bir yazım hatası karışıklığa sebep oldu.

Ajanslara önce PM seçim sonuçlarının iptal edildği haberleri düştü. Daha sonra karşıklığın, 9 nolu sandıkta Adnan Keskin’e çıkan 41 oyun birleşme tutanağına 4 oy olarak kaydedilmesi nedeniyle ortaya çıktığı ve düzeltildiği açıklandı.

CHP’NİN İTİRAZLARI VAR, BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

İptal haberlerinin gelmesiyle beraber CHP kanadından da itirazlar yükseldi. CHP’liler özellikle kurultayda görevli YSK hakiminin oylar sayılırken kurultayı terk ettiğini iddia ettiler. Bir başka iddia ise Adnan Keskin lehine kullanılan 41 oyun kaybolmasıyla ilgiliydi.

Bu arada YSK kararı sonrasında CHP Genel Merkezin’de de hareketli saatler yaşandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayın divan başkanlığını yapan Altan Öymen ve kurultaydan sorumlu parti yöneticileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

EM: “KONU NEDİR BİLMEDEN YORUM YAPAMAM”

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ali Em ise, CHP kurultayında yapılan Parti Meclisi seçiminin iptaline yönelik YSK’ya bir başvuru gelmediğini belirterek, “Önce ilçe seçim kurulu, ardından il seçim kurulunda görüşülür. Biz ancak tam kanunsuzluk hallerinde bakarız” dedi.

Em, Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği karardan haberinin bulunmadığını belirterek, “Bize gelebilmesi için ilçenin bir karar vermesi lazım. İlçenin kararına karşı İl Seçim Kurulu’na gidilir. Belli hallerde kesinleşen durumlar var. Onları il ve ilçe seçim kurulları değerlendirirler” diye konuştu.

Em, ‘PM seçim sonuçlarının iptali halinde nasıl bir yol izlenmesi gerekir” sorusuna ise şu karşılığı verdi: “2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 21. maddesi bu konuları düzenlemiş. Orada ilçenin nasıl karar vereceği, bu kararın hangi hallerde kesin olduğu ve hangi hallerde bir üst seçim kuruluna gidileceği belli. Dolayısıyla itiraz konusu veya uyuşmazlık konusu nedir bilmeden değerlendirme yapmam doğru olmaz. Biz ancak tam kanunsuzluk hallerinde bakarız. Diğer hallerde ilçede veya ilde bitiyor.”

“KARIŞIKLIK TEKNİK BİR OLUMSUZLUKTAN KAYNAKLANIYOR”

CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, CHP’nin Parti Meclisi (PM) listesi ile ilgili karışıklığın, yalnızca teknik bir olumsuzluktan kaynaklandığını söyledi.

Keskin, Çankaya İlçe Seçim Kurulu yetkililerinin, PM listesine ilişkin, teknik uygulamadan kaynaklanan olumsuzluk belirlediğini, daha sonra bunu düzeltme yoluna gittiğini ifade etti. Keskin, bu teknik sorunun, listelerin çift bilgisayarla ayrı ayrı kaydedilmesinden kaynaklanmış olabileceğinin düşünüldüğünü anlattı.

Seçim kurulu yetkililerinin burada herhangi bir ihmali ya da kasıtlı davranışının söz konusu olmadığını kaydeden Keskin, listelerdeki karışıklığın yalnızca teknik bir hatadan kaynaklandığını belirtti.

Listede kendisiyle ilgili farklı bir yanlışlığın söz konusu olduğunu ifade eden Keskin, ”Ben 9 numaralı sandıktan 41 oy almıştım. Sandık seçmen tutanağında 41 oy aldığım belirtilmiş. Ama birleşme tutanağına ‘4’ olarak geçmiş. Yani 37 oy benim açımdan kaybolmuş. Bunu düzelttiler. 876 olan oy sayım 913’e çıktı. Böylece listede ben birinci, Sayın Koç ikinci, Sayın Pavey üçüncü sırada yer almış oldu” dedi.

KARIŞIKLIK DÜZELTİLDİ

Alınan bilgiye göre, Ankara Spor Salonu’nda yapılan kurultayda PM’ye seçilen Denizli Milletvekili Adnan Keskin, 9 No’lu sandıktaki oyunun tutanaklara yanlış yansıdığını belirterek, Çankaya 4. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na itirazda bulundu.

İtirazı değerlendiren Seçim Kurulu Başkanlığı, kurultayda PM’ye ait ”9 No’lu Sandık Kurulu Tutanağı”nın incelemesi sonucunda, Keskin’in 41 oy aldığını, birleştirme tutanağına ise zuluhen 4 oy olarak geçtiğini tespit etti. Başkanlık, Keskin’in itirazını kabul ederek, maddi hatanın birleşme tutanağında 41 oy olarak düzeltilmesine karar verdi.

Buna göre, Keskin’in kurultay sonunda 876 olarak açıklanan toplam oyu 913 olarak düzeltildi. Böylece Keskin PM’ye en çok oy alarak giren aday oldu. PM seçim sonuçlarına, 2 gün süresince itiraz hakkı bulunuyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...