YTÜ’de ODTÜ’ye destek eylemi

Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde ODTÜ için eylem vardı.

YTÜ’de ODTÜ’ye destek eylemi

ODTÜ’lü öğrencilere destek veren bir grup, Yıldız Teknik Üniversitesi, Yıldız kampüsü önünde 17.00’de toplanarak, ‘Her yer ODTÜ, her yer direniş’ pankartı ile Beşiktaş Meydanı’na yürüdü.

Topluluk ‘Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek’, ‘Müşteri değil, öğrenciyiz’, ‘Tutuklu öğrencilere özgürlük’, ‘Yeni YÖK yasası, AKP, sermaye palavrası” yazılı pankartlar taşıdı.

Zaman zaman Barboros Bulvarı’na taşan yaklaşık 50 kişi, ‘ODTÜ’nün ateşi rektörleri yakacak’, ‘Her yer ODTÜ, her yer direniş’ diye slogan attı.

Beşiktaş-Köyiçi’nde bir öğrenci temsilcisinin okuduğu açıklamada;

“Yıldız Teknik Üniversitesi rektörlüğü dahil, ODTÜ’lü öğrencileri kınayanlar var. Okulları içinde Aselsan, ya da buna benzer savaş sanayi şirketleri kurup sonra bunlara bilimsel araştırma mı diyorsunuz? Yalandan açıklamalar yapıyorsunuz. Ama korkunuz bir gün gerçek olacak. Şiddete gelince, daha vahim bir açıklama olamaz. Üç bin polis getireceksiniz. Sonra ‘Şiddeti onlar çıkardı’ diyeceksiniz. Atılan gazları, sıkılan tazyikli suları söylemiyoruz. Daha fazla ODTÜ, daha fazla direniş” dedi. Çevik kuvvet polislerinin uzaktan izlediği topluluk, olaysız dağıldı.