Musti haksız çıktı

Kazan şehrindeki konserine çıkmayan Mustafa Sandal yüklü miktarda ceza ödemek zorunda kalabilir.

Musti haksız çıktı

Vereceği konsere sözleşme yapıldığı halde çıkmayan sanatçı Mustafa Sandal ve menajerlik şirketine dava açan organizatör Şaban Şeref Karataş'ı bilirkişi haklı buldu…

Mahkeme tarafından atanan bilirkişi raporunda davacının uçak biletlerinden posterlere, otel ücretinden avans ödemesine kadar bir çok masraf yaptığı ancak Mustafa Sandal ve menajerlik şirketi On Yapım Film Reklam Organizasyon şirketinin 3 veya 11 Ekim 2008 günü Kazan'da planlanan konsere çıkmayarak sözleşmeye aykırı hareket ettikleri iddia edildi.

Mahkemenin bilirkişiye incelemesi için gönderdiği dava dosyasını raporu tamamlanarak geçtiğimiz günlerde mahkemeye ulaştı. Mahkeme tarafından atanan dava dosyasını inceleyen bilirkişiler Prof. Mehmet Bahtiyar ve Nilüfer Akbal sanatçı Mustafa Sandal ve menajerlik şirketini haksız buldu.

Aralarında yapılan sözleşme ile sanatçı ile ekibine 14 adet Kazan'a uçak bileti alındığı, vize işlemlerinin menajerlik şirketi tarafından yapılması gerektiği belirtildi. 25 Haziran 2005 günü yapılan sözleşmede Mustafa Sandal'ın imzasının bulunmadığı, ancak menajerlik şirketinin yetkilisi Murat Yıldırım'ın imzasının bulunduğu anlatılan raporda, davacı Şaban Şeref Karataş'ın avans olarak 25 bin lira ödeme yaptığı ifade edildi. Sözleşmeye uygun olarak uçak biletlerinin alındığı, vize işlemlerinin eksiksiz yapıldığı, konser salonunun kiralandığı, otel ücretlerinin ödendiği, sanatçının posterlerinin hazırlatıldığı, konserle ilgili afiş ve televizyon reklamlarının yapıldığı ve bunlara ilişkin tüm masrafların davacı tarafından karşılandığı raporda yer aldı.

SÖZLEŞMEYE AYKIRI DAVRANMIŞ

Bilirkişi raporunda, “Yapılan incelemede menajerlik şirketi ile davalı Mustafa Sandal'ın 3 veya 11 Ekim 2008 tarihinde Kazan'da gerçekleştirilmesi planlanan konsere çıkmayarak sözleşmeye aykırı şekilde hareket ettikleri anlaşılmıştır. Dosyadaki belgelerden de görüleceği üzere davalılar, davacı Şaban Şeref Karataş'ın zararına neden olmuşlardır. Davacının zararlarının karşılanmasını istemeye hakkı bulunmaktadır. Davacının gerçek zararının ne olduğu ise mahkemenin takdirindedir” denildi.

60 BİN LİRALIK DAVA

Organizatör Şaban Şeref Karataş, İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi'ne önce sanatçının menajerliğini yapan On Yapım Film şirketine 195 bin liralık tazminat davası açtı. Bu dava sürerken Mustafa Sandal'a da 60 bin liralık ikinci dava açıldı. Tataristan'ın Kazan şehrinde bir konser vermesi için pop yıldızı Mustafa Sandal'ın menajerliğini yapan şirketle anlaşan Şaban Şeref Karataş, dava dilekçesinde menajerlik şirketiyle 25 Haziran 2008'de bir sözleşme imzalandığını ve sanatçının Kazan şehrindeki ‘Tatneft Arena' adlı salonda 90 dakikalık bir konser vereceğini belirtti. Karataş sanatçı ile ekibinin gelmemesi üzerine maddi ve manevi zarara uğradığını ifade etti. Karataş dava dilekçesinde, ‘Her türlü hazırlıklar yapıldı. İtfaiye, ambulans ayarlandı. Televizyon ve radyo reklamları yapıldı, afişler bastırıldı, salona para ödendi. Ancak sanatçı ve ekibi Kazan'a gelmedi. Zarara uğradım' dedi.

 

Loading...