300 bin sahte ilaç

Türk Eczacıları Birliği sahte ilaçlar konusunda bir kez daha uyarıda bulundu.

300 bin sahte ilaç

İstanbul’da bu sabah gerçekleştirilen operasyonlarda 45 ayrı adreste çoğunluğu cinsel gücü artıran 600 bin TL değerinde 300 bin kutu sahte ilaç ele geçirildi, soruşturma kapsamında ise 30 kişi gözaltına alındı. Baskın yapılan adreslerden birinde, henüz paketlenmemiş çok sayıda hap ve ilaç üretiminde kullanılan kimyasal madde bulunurken, incelenen hapların cinsel gücü artırıcı özelliği olduğu anlaşılmışdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, “İnsan sağlığı ile oynayan bu tür kaçak üretim yerlerinin varlığı; halkımızı ve elbette biz sağlıkçıları endişeye sevk ettiği gibi, halk sağlığını da ciddi anlamda tehdit etmektedir.” diye konuştu.

Çolak yaptığı açıklamada: “Polis tarafından bu sabah gerçekleştirilen operasyondaki yerler gibi, “merdiven altı üretim” olarak adlandırdığımız kim tarafından, nasıl üretildiği belli olmayan ve internetten satılan ürünlerle ilgili olarak vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.  Piyasaya hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden sürülen bu tür ürünlerin, internet ortamında takip edilmesi de bir hayli zor olduğu için bu durum, bu tür ürünlerde çok rahat bir şekilde sahtecilik yapılması riskini de beraberinde getirmektedir.” dedi.

EN DOĞRU ADRES ECZANELER

İlaçları internetten almayın çağrısında bulunan Çolak, “Sağlık Bakanlığı kontrolünde yürütülen ve Türkiye genelindeki tüm eczanelerde başarıyla uygulanan İlaç Takip Sistemi (İTS) sayesinde, bir ilacın üretim aşamasından hastaya ulaşıncaya kadar ki tüm aşaması sisteme kaydedilerek veri tabanında saklanmaktadır. Dolayısıyla, eczaneden alınan ilacın sahte olması mümkün değildir. İnsanların en hassas davrandıkları konu olan sağlık alanını, kendilerine rant malzemesi yapmaktan çekinmeyen kişilerce, piyasaya sunulan sahte ilaç ve benzeri ürünler, özellikle internet üzerinden değerinin çok altında satışa sunulmakta ve halk sağlığını ciddi anlamda tehlikeye sokmaktadır.” dedi.

Çolak, Türk Eczacıları Birliği olarak; İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü gerçekleştirmiş olduğu bu başarılı operasyondan dolayı tebrik etti ve  vatandaşları bu tür ürünleri internetten almamaları, en doğru adres olan eczaneden almaları konusunda bir kez daha uyardı.

Loading...