Çocuk ömrü uzatıyor

11 yıllık, 21 bin katılımcılı araştırmadan ilginç sonuç

Çocuk ömrü uzatıyor

Danimarka’da 1994 ile 2005 yılları arasında doğum kliniklerine başvuru yapan 21 bin kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırma; hayatın neşe kaynağı olan çocukların aynı zamanda daha sağlıklı bir ömür için de önemli bir adım olduğunu ortaya çıkardı.

Danimarka’da yapılan bir araştırmaya çocuklu ailelerin diğer ailelere nazaran daha uzun yaşadığını ortaya çıkardı. Arhus Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre; hiç çocuğu olmayan kadınlar arasındaki ölüm oranı çocuklu kadınlardan dört kat daha fazla olurken çocuksuz erkeklerin ölüm oranı da çocuklu erkeklerden iki kat daha fazla.

1994 ile 2005 yılları arasındaki çocuk sahibi olabilmek için Danimarka’nın farklı yerlerindeki doğum kliniklerine başvuru yapan 21 bin kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırma; hayatın neşe kaynağı olan çocukların aynı zamanda daha sağlıklı bir ömür için de önemli bir adım olduğunu gösteriyor.

Araştırmanın arkasındaki isimlerden biri olan Profesör Esber Agerbo, çocukların hayata birçok anlamda kalite getirdiğini söyledi. “Çocuk sahibi olmayan erkekler, çocuk sahibi olanlara nazaran çok daha fazla hastalanıyor ve alkol ve uyuşturucu gibi sağlık için zararlı olan maddeleri çok daha fazla kullanıyor. Bu da doğal olarak ölüm oranını artırıyor.” dedi.

Araştırmada ayrıca çocukların ebeveynlerin ruhsal sağlığı üzerinde negatif bir etki yapıp yapmadığı da incelediklerini vurgulayan Profesör Agerbo, “Çocukların aileleri çileden çıkardığı ve psikolojilerine zarar verdiğine dair bir bulguya rastlamadık.” dedi.

Loading...