Göbek aldı başını gidiyor!

Fransız haber ajansı AFP, Sağlık Bakanlığı'nın obeziteye karşı başlattığı kampanyayı ele aldı.

Göbek aldı başını gidiyor!

Fransız haber ajansı AFP, Sağlık Bakanlığı’nın obeziteye karşı başlattığı kampanyayı ele aldı. Sağlık Bakanlığı verilerine yer verilen haberde her 3 kişiden 1’inin obez olduğu belirtiliyor ve Türkiye’den “kebap ve lokum cenneti” olarak bahsediliyor.

Kamu spotlarından bahsedilen haberde “Obeziteye karşı savaş şimdi başlıyor” denirken, modern yaşamda daha hızlı yemek yeniyor ve ne yendiğinin çok fazla önemi yok açıklaması yapıldı. Recep Akdağ’ın 10 kilo verdiği belirtilirken “Nüfusun yüzde 35’i obez, her gün en az 10 bin adım atmalıyız” dediğinin altı çizildi.
Daha fazla Türk vatandaşının obeziteye bağlı olarak hipertansiyon, diyabet tedavisi gördüğü belirtilirken hükümetin televizyon, gazete reklamlarıyla daha az yiyip, daha çok hareket ederek kilo vermeye teşvik ettiği belirtildi.

TÜM DÜNYA ŞİŞMANLIYOR

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1997 yılında obezite bir hastalık olarak kabul edildiğinden beri gittikçe büyüyen küresel bir sorun haline geldi.
Beden kitle endeksi 25’in üstünde olanlar şişman, 30 ve üstü olanlar ise obez olarak kabul ediliyor.

London School of Hygiene and Tropical Medicine Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre Kuzey Amerika’nın yüzde 74’ü, Avrupa’nın yüzde 56’sı, Afrika’nın yüzde 29’u ve Asya’nın ise yüzde 24’ü aşırı kilolu.

Haberde dünyanın en büyük 17’inci ekonomisi olan Türkiye’de son 12 yılda obezite tedavisi görenlerin oranı yüzde 90 arttığı belirtildi.

Loading...