Yaşlanmayı yavaşlatmanın sırrı

Bilim insanları yaşlanmayı geciktirebilecek bir formül geliştirdi.

Yaşlanmayı yavaşlatmanın sırrı

Cell Metabolism (Hücre Metabolizması) dergisinin Aralık sayısında yayınlanan bulgular, 4 milyon bebekten birinde görülen nadir bir hastalık olan progeriaya, erken yaşlanmaya ışık tutacak nitelikte. Progeria, çocuklarda bir yaşından önce dış görünüşten açıkça anlaşılabiliyor. Bu tür çocukların zihinsel gelişimleri normal olmasına rağmen, bedensel gelişimleri duruyor, vücutları yağ kaybetmeye başlıyor. Saç dökülmesi ve cilt kırışıklığı baş gösteriyor. Tıpkı yaşlı insanlarda olduğu gibi, bu kişilerde de kalp hastalıklarına ve felce yol açan eklem sertliği ve plak birikimi görülüyor. Bir çoğu 20 yaşına gelmeden hayatını kaybediyor.


Hong Kong Üniversitesi araştırmacıları, insan hücresindeki çekirdekte bulunan Lamin A proteininin geçirdiği bir mutasyonun, hücrelerin onarımını engellediğini ve bunun da yaşlanmanın hızlanmasına neden olduğunu tespit etti. Araştırmada,normal ve sağlıklı bir Lamin A proteininin, uzmanların uzun yaşamayla ilişkilendirdiği SIRT1 genini etkinleştirdiği belirlendi. Hong Kong Üniversitesi’nden Liu Baohua, Lamin A ve SIRT1 arasındaki bağı güçlendirmek için Lamin A içeren ilaçlar geliştirebileceklerini ifade etti.

ŞARAP ÇÖZÜM DEĞİL
Araştırma grubu, çalışmalarını biraz daha ileri götürerek, kırmızı üzüm ve diğer meyvelerin bir bileşimi olan ve deride bulunan resveratrol maddesini artırarak Lamin A ve SIRT1 arasındaki bağlantıyı daha yakından incelediler. Zira kimi bilim adamları ve şirketler tarafından bu maddenin, yaşlanmayı yavaşlattığı ileri sürülüyor. Yapılan araştırmalarda da resveratrol verilen farelerin daha geç yaşlandığı gözleniyor.Araştırmacılar, kırmızı şarabın yaşlanmayı geciktirebileceği çıkarımını ise desteklemiyor. Şarap alkol içerdiğinden ve içeriğinde çok az miktarda resveratrol bulunduğundan faydadan çok zarara yol açabileceğini savunuyor.

Deutsche Welle

Loading...