F.Bahçe’nin kasası doldu

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi'ndeki performansıyla büyük gelir kazandı.

F.Bahçe’nin kasası doldu

UEFA Avrupa Ligi’nde gruptan lider çıkmayı garantilediği için Borussia Mönchengladbach karşısına yedek ağırlıklı bir kadroya çıkan Fenerbahçe, taraftarı önünde 3-0 yenilirken, şimdiden kasasına 10 milyon euro koymayı garantiledi.

Şampiyonlar Ligi’nden elendiği için yüzde 35’lik (5 milyon 250 bin euro) market pool (yayın geliri) payını ezeli rakibi Galatasaray’a kaptıran sarı-lacivertliler, Trabzonspor ve Bursaspor’ın Kupa 2’ye veda etmesi sonucu ise 7 milyon euro civarındaki Türkiye pazar payını tek başına kazandı.

Gruplara katılım primi olarak 1.3 milyon euro elde eden Fenerbahçe, 4 galibiyet ve 1 beraberlikle (galibiyet 200 bin euro, beraberlik 100 bin euro) birlikte, 900 bin euro daha gelir sağladı. Ayrıca lider olarak tur atlandığı için 400 bin euro daha kazanç sağlandı.

ŞAMPİYONA 5 MİLYON EURO
Böylece sarı-lacivertliler, 6 maç sonunda UEFA’dan yaklaşık 10 milyon euro (23 milyon TL) almaya hak kazandı. Çeyrek finale kalırsa 350 bin euro, yarı finalist olursa 1 milyon euroyu kasasına koyacak Fenerbahçe, adını finale yazdırdığı takdirde 2.5 milyon euro, şampiyonluk gelirse de 5 milyon euro gelir elde edecek.

GALATASARAY ZENGİN OLDU
Şampiyonlar Ligi’nde son 16 takım arasında kalan Galatasaray ise şu ana kadar 30.5 milyon euroyu (70 milyon TL) garanti altına aldı.

Loading...